Malowanie płytek, zarówno tych kuchennych, jak i łazienkowych, stało się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych metod ich odnowienia. Zamiast skuwania starej glazury i układania nowej, co jak wiemy do tanich nie należy, wystarczy wybrać odpowiedni typ farby, kolor i samodzielnie całość odmalować. To robi wrażenie!

Jak wybrać właściwe farby do płytek?

Po pierwsze dobór farb należy dopasować do rodzaju posiadanych we wnętrzu płytek. Inną farbę zastosujemy do wyrobów ceramicznych, inną do gresowych, a jeszcze inną do gipsowych. W polskich domach zdecydowanie dominuje typ pierwszy, czyli płytki ceramiczne, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa jeśli nie wiesz, jakiego rodzaju masz płytki, to są to właśnie te.

Czym różnią się farby do płytek? Składem i powłoką. To ważne, ponieważ do łazienki, która jest narażona na działanie wody i wilgoci będą potrzebne nieco inne farby niż np. do kuchni. W sklepach można dostać zarówno specjalistyczne farby do kafelek, jak i tzw. emulsje. Te drugie są tańsze, ale mają mniejszą przyczepność, dlatego skoro i tak już oszczędzamy na kuciu ścian i kupnie nowej glazury, to lepiej postawić na wersje specjalistyczne. To się opłaci! Są one odporne na działanie wody, szorowanie, zarysowania, ale też pozbawione porów i tworzące na starych płytkach idealnie gładką powierzchnię.

Rodzaje farb do płytek

  • Akrylowe – najbardziej popularne i dostępne praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Sprzedawane w opcji 2 w 1 czyli zawierające już w sobie warstwę podkładową i gruntującą. Ten typ sprawdzi się też do kafelków szklanych i terakoty.
  • Epoksydowe – z dodatkiem trwałej żywicy epoksydowej. Ważne: mają one większą gęstość niż akryl, dlatego wymagają bardzo uważnego malowania. Schną nawet do 7 dni dlatego nie warto wcześniej „macać” kafelków palcem, w celu sprawdzenia, czy już wyschło. Nie wyschło! Po tym czasie ich trwała powłoka pozwoli je swobodnie szorować wodą i detergentami.
  • Polimocznikowe – wyjątkowo odporne na działanie wody, pękanie i zarysowania, chociaż w Polsce stosowane rzadziej niż wyżej wspomniane. Łatwe w czyszczeniu i co ważne: szybkoschnące (do 24 h). Dobrze sprawdzają się do płytek w mieszkaniach i na zewnątrz np. jako farba na płytki tarasowe.
  • Alkidowo-uretanowe (poliuretanowe) – tworzą twardą, mocną i wyjątkowo trudną do zadrapania powierzchnię, ale cechuje je duszący, nieprzyjemny zapach w czasie malowania i schnięcia. Każdorazowe użycie zaleca się zacząć od wnikliwego przeczytania instrukcji producenta.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]