Oświetlenie salonu może stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy jest to pomieszczenie długie, szerokie lub wyjątkowo duże. Jedno, główne źródło światło umieszczone pod sufitem, w jego centralnym punkcie, to często za mało, żeby móc cieszyć się optymalnym doświetleniem przestrzeni. O co jeszcze warto zadbać? Jakie lampy do salonu znajdziemy w sklepach i na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Oświetlenie i różne lampy do salonu

Główna, podsufitowa lampa salonowa to oczywiście numer jeden. Tu profesjonalności zalecają lampy typu plafony (spłaszczone) do wnętrz bardzo niskich, w których inny typ zwyczajnie utrudniałby przemieszczanie się po wnętrzu, oraz lampy nowoczesne do wnętrz o standardowej wysokości. Dodatkowo, w przypadku salonów umieszczonych w loftach i starych kamienicach (bardzo wysokie wnętrza!) dobrze rozważyć żyrandole. Nie muszą one pachnieć pałacowym klimatem sprzed lat, a w sklepach bez problemu znajdziemy bardzo nowoczesne, świetnie pasujące do współczesnych trendów żyrandole.

Oświetlenie podsufitowe – rozmieszczone np. po obrzeżu całego sufitu, z dala od jego centrum to sposób na uzyskanie światła, które padać będzie od ścian bocznych salonu, ku środkowi. Wiele osób ceni je za tworzenie w pokoju nastrojowego klimatu.

Stojące lampy do salonu to opcja, której nie może zabraknąć w pokojach, w których posiadamy np. fotel do czytania książki, czy mały stolik kawowy albo biurko. Taka stojąca lampa dobrze skieruje promień światła centralnie w ten punkt, na którym nam zależy. Ułatwi czytanie, pisanie ale i np. granie z dziećmi w gry planszowe. Lampy tego typu można bez problemu dopasować do aranżacji salonu: mogą być stalowe, chromowane, z kloszami stylizowanymi artystycznie, minimalistycznymi lub wykończonymi obudową otwartą, nawiązującą do klimatów industrialnych.

Dobrym rozwiązaniem oświetleniowym do salonów są również dodatkowe lampki boczne, które wykorzystuje się niekoniecznie na co dzień, ale w specyficznych sytuacjach. Przykładem jest lampka stojąca na komodę, która doświetli nam obszar szuflad i ułatwi szybkie znalezienie tego, co potrzebne.

Bardzo ciekawe sprawdzają się również narożnikowe kinkiety oświetleniowe, które czasem mogą zastąpić lampę stojącą oraz modne w ostatnich sezonach lampy rurkowe, mocowane na ścianach na płasko i tworzące na nich niezwykle oryginalne efekty świetlne. Warto przemyśleć też wprowadzenie do każdej z lamp ściemniacza, dzięki któremu będzie można swobodnie regulować natężenie światła, co również pozwoli odpocząć zmęczonym oczom.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]