W poszukiwaniu pokrowców, którymi można przykryć domowe krzesła, zabezpieczając je tym samym przed uszkodzeniami czy zabrudzeniem, mamy dziś do wyboru wiele różnych możliwości. Niektórzy szyją takie pokrowce sami (konieczna tu będzie umiejętność obsługi maszyny do szycia!), inni zaś decydują się na wygodny zakup „gotowca”. Sprawdźmy, co ciekawego w tym dziale znajdziemy w sklepach i na co zwrócić uwagę.

Różne pokrowce na krzesła i ich zalety

Rodzaje pokrowców możemy w największym uproszczeniu podzielić na te, które są czysto użytkowe (mają zasłonić starą tapicerkę, brudne plamy itd.) lub mają zadanie okazjonalnego podniesienia estetyki krzeseł.

  • Pokrowce całościowe – obejmujące i siedzisko i oparcie krzesła oraz częściowe, ograniczone wyłącznie do pokrycia siedziska. Jedna i druga opcja pozwala na odświeżenie wyglądu tego mebla i nadanie mu na stałe, lub okazjonalnie ciekawego charakteru
  • Weselne/ komunijne/ okolicznościowe pokrowce na krzesła – ich zadaniem jest stworzenie np. na sali weselnej jednolitego wystroju, ściśle związanego z daną uroczystością. Weselne – będą białe lub jasno błękitne, eventowe – szare, czarne lub grafitowe, jubileuszowe – np. beżowe lub czerwone. Gama kolorystyczna jest tu bardzo szeroka i wszystko zależy od tego, jaką barwę zdecydujemy się kupić i jak będzie ona pasowała do pozostałej aranżacji przestrzeni.
  • Matowe lub z połyskiem – kwestia czysto dekoracyjna, ale w niektórych wnętrzach może mieć znaczenie. Matowe co do zasady sprawdzają się do każdej okazji, a te z połyskiem czy wykończone błyszczącymi sznureczkami lub wstążkami – na okazje bardziej odświętne, nasycone dla nas znaczeniem wyjątkowości.
  • Ogrodowe – z motywami kwiatowymi, ale i wykonane z materiałów o większej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie pokrowce są często zrobione z tkanin wodoodpornych, które zabezpieczają siedziska przed przesiąkaniem wodą.

Ciekawą opcją są także pokrowce np. na biurowe krzesła obrotowe czy krzesełka wykorzystywane przed rodziców do karmienia dzieci. Można powiedzieć, że te dwa typy są już bardziej specjalistyczne i wykonane z tkanin, które dobrze spisują się w swoich rolach. Na krzesłach obrotowych może to być skóra lub tkanina oddychająca, która nie prowadzi do przyklejania się do siedziska w czasie pracy, a w tych do karmienia dzieci – z materiałów, które łatwo się pierze i które powstrzymują rozchlapywanie wszystkiego, co dziecko wsuwa do ust po całym mieszkaniu.

Cenowo pokrowce na krzesła mogą wahać się w przedziale od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, zależnie od sposobu ich wykonania i wykorzystanego materiału.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]