W poszukiwaniu oryginalnych schodów, które w mieszkaniu połączą salon z antresolą czy niższe piętro z wyższym, warto wziąć pod uwagę kilka różnych możliwości. Producenci schodów dysponują dziś całą gamą wariacji, które można swobodnie dopasować i do posiadanego we wnętrzu miejsca i do samej stylistyki, w jakiej urządziliśmy przestrzeń.
Różne schody drewniane – przegląd możliwości
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju schodów czy zlecenie danej firmie ich montażu, zastanówmy się nad trzema podstawowymi rzeczami:
- Po pierwsze: jak wiele miejsca mamy na schody? Jeśli pomieszczenie jest duże, możemy pokusić się o schody drewniane tradycyjne, nie kręte, ale jeżeli przestrzeń jest stosunkowo niewielka, wówczas schody „zawijające się” ku górze mogą być o wiele bardziej praktyczne i nie zajmą dodatkowych, cennych w małych pomieszczeniach metrów
- Po drugie: czy schody będą używane codziennie czy od czasu do czasu? W przypadku schodów na strych, otwieranych dwa razy do roku nie ma sensu zajmować na nie dolnej powierzchni i lepiej postawić na takie, które będą chować się w powierzchni stropu. Zyskamy przestrzeń i nie będziemy niepotrzebnie zajmować powierzchni.
- Po trzecie: jakim kapitałem maksymalnym dysponujemy? Schody mają różne ceny i wariacje, a do tego dochodzi jeszcze ich montaż przez fachowca, dlatego zanim zdecydujmy i zakupie, ustalmy sobie górny limit, jaki możemy na całość przeznaczyć.
Rodzaje schodów drewnianych:
- Proste: najczęściej biegnące przy ścianie. Zajmują najwięcej miejsca, ale są za to bardzo wygodne. Sprawdzają się np. dla osób starszych.
- Kręte: oszczędzają powierzchnię i nie zabierają jej tak wiele. Sprawdzą się do połączenia dołu z antresolą, czy jako wejścia do znajdującego się na piętrze pokoju nastolatka. Nie nadadzą się w przypadku, gdy ma z nich korzystać osoba starsza, o ograniczonej ruchomości
- Chowane do stropu – typowo strychowe i pod kątem poddaszy nieużytkowych
- Z barierkami z drewna, metalu lub szkła – warto dobrze przemyśleć, który typ chcemy wykorzystać, bo może on ładnie podkreślić przestrzeń. W mieszkania aranżowanych nowocześnie idealne będą barierki z panelami szklanymi lub poliwęglanowymi, we wnętrzach skandynawskim i rustykalnym – z barierkami z drewna, również tymi fantazyjnie zdobionymi, w pomieszczeniach industrialnych i loftowych – z nuta aluminium i metalu.
Warto również już na etapie montażu schodów zastanowić się nad ich oświetleniem tak, by można je było np. wbudować w schody lub w ścianę, jeszcze przed jej ostatecznym wykończeniem.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]