Osłanianie balkonu przed palącymi promienia słońca i tym samym zabezpieczanie mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie lata, jest w ostatnich latach coraz częstszą opcją wykorzystywaną przez mieszkańców bloków. Dotyczy ona jednak nie tylko mieszkań, które posiadają balkon od najbardziej słonecznej strony, ale i tych, które są w cieniu i „przejmują” na siebie np. pyłki z drzew, liście czy kurz od biegnącej niżej ulicy, o stadach komarów już nawet nie wspominając. Powody założenia zasłon balkonowych mogą być też bardziej prozaiczne jak np. chęć odgrodzenia się od podpatrujących nas na balkonie sąsiadów.
Jak wybrać zasłony na balkon?
W sklepach wnętrzarskich, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć wiele różnych typów balkonowych zasłoń. Wśród nich:
- Klasyczne zasłony zaciemniające – idealne na balkony mocno nasłonecznione. Są one wykonane z grubszego materiału, który nie przepuszcza do wnętrz promieni słońca.
- Lekkie zasłony na balkon – nie mające na celu wyciemnienia powierzchni, a jedynie odgrodzenie się np. od komarów i miejskiego kurzu. Mogą być wykonane z bawełny czy batystu i stanowić jednocześnie atrakcyjną dekorację przestrzeni.
- Wodooporne zasłony, czyli takie, które wyprodukowano z myślą o padającym na nie deszczu. Woda spływa po nich w dół, ale nie przemacza całości i nie dopuszcza wilgoci np. do zaaranżowanego na balkonie kącika wypoczynkowego.
Na czym wieszać takie zasłony?
Najlepiej sprawdzą się do tego celu uniwersalne karnisze. Ich główną zaletą jest prostota montażu, więc założenie ich do balkonowego stropu czy ściany nie będzie stanowiło żadnego wyzwania. Wystarczy odpowiednia wkrętarka/wiertarka i wykorzystanie zestawu montażowego, który znajduje się w komplecie z karniszami. Wybierając karnisze dobrze jest postawić na te, które opierają się na tzw. tunelu, albo szelkach. Ich stabilność i wytrzymałość jest większa, więc lepiej poradzą sobie np. starciu z silnym wiatrem, niż zasłony mocowane na zwykłych przelotkach.
Zastosować można też szyny aluminiowe lub PCV, ale tu montaż lepiej powierzyć specjalistom. Powodem jest wyższe ryzyko wypadnięcia z balkony w czasie takich czynności, dlatego pozostawmy to ludziom, którzy się na takich pracach dobrze znają.
Ciekawym rozwiązaniem może być też założenie zasłon na karnisze rozporowe – wtedy w ogóle nie jest koniecznie wiercenie w ścianach. Minusy? Rozporowy karnisz musi być zamocowany naprawdę dobrze i idealnie do wymiarów między dwiema ścianami, w przeciwnym wypadku może spaść w dół razem z firaną.