Jezioro Orawskie to największy akwen wodny w północnej Słowacji. Położone jest zaraz za granicą Polski a co więcej, jedna jego mała część leży w Polsce. Przy powstaniu zbiornika zalano kilka wsi, w tym zabytkowe centrum Námestova, ale na szczęście niektóre atrakcje historyczne się zachowały. W Námestovie, małym miasteczku na prowincji, można obejrzeć typową słowacką zabudowę, tutaj również można popływaćna rowerach wodnych, pożyczyć łódkę lub kajak.

Jezioro Orawskie — atrakcje

Jezioro Orawskie, zwane czasem Orawskim Morzem, to niezwykle atrakcyjne centrum turystyczne górnej Orawy. Znajdują się tu najbardziej znane na Słowacji letnie ośrodki rekreacyjne i sportowe — Osada Slanicka i Przystań. Wokół jeziora usytuowanych jest także wiele kempingów, m.in. Stará Hora, oraz osada domkowa Kotva. Znajdują się tu bufety, kawiarnie, wypożyczalnie rowerów wodnych i plac zabaw dla dzieci. Mile widziane są również zwierzęta.

Nad jezioro warto przyjechać własnym samochodem bądź camperem, ponieważ dzięki temu można zwiedzić okolicę. Jest tu całkiem sporo miejsc, które zainteresują każdego turystę.

Orawska Zapora Wodna

To idealne miejsce dla miłośników windsurfingu i jachtingu, narciarzy wodnych i płetwonurków. Można tu także wypożyczyć rowery wodne, łódki i motorówki. Podczas wizyty Orawskiej Zapory Wodnej warto przepłynąć się statkiem wycieczkowym do Galerii Slanickiej (Orawskiej) Sztuki na pobliskiej wysepce.

Przystań statków wycieczkowych

Z tego miejsca w kilkadziesiąt minut można dopłynąć m.in. na Wyspę Slanickę (Slanicky ostrov) – jest to jedyna pozostałość po zalanej wsi Slanica. Znajduje się tu barokowy kościół, który zamieniony został w Muzeum Plastyki Ludowej, oraz stary cmentarz i były grobowiec, w którym obejrzeć można ekspozycję historii zatopionych gmin i budowy Orawskiej Zapory Wodnej. Rejs razem ze zwiedzaniem wyspy trwa 1,5 godziny. Bilet kosztuje 7 euro normalny / 2,5 euro ulgowy (dzieci do lat 3 płyną bezpłatnie).

Tama na Jeziorze Orawskim

Z tamy na Jeziorze Orawskim rozciąga się widok na okolicę, który nie ma sobie równych. W wodzie wyraźnie widać ławice ryb, można dostrzec nawet kilka różnych gatunków. Przejazd przez tamę nie jest możliwy, należy ją objechać.

Wędkarstwo

W Jeziorze Orawskim można łowić ryby, ale tylko ze specjalnym pozwoleniem, które kupić można w centrum Namestova lub na polach namiotowych i campingach (koszt około 18 euro / doba, niezbędna jest polska karta wędkarska).

Zamek Orawski

Zamek Orawa, znajdujący się ok. 35 km od Jabłonki, to najcenniejszy zabytek ziemi orawskiej – Zamek Orawa. Jego położenie na skale górującej nad domami i drzewami robi ogromne wrażenie. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika, który przybliża historię zamku i umożliwia zobaczenie sai rycerskiej oraz cytadeli. W trakcie zwiedzania do pokonania są setki schodów, dlatego, jeśli ktoś wybiera się z małym dzieckiem, to warto zabrać nosidełko.

Park termalny w Orawicy

Goście park termalnego maj do dyspozycji jacuzzi, grzyb wodny, baseny z ciepłą wodą, a największą atrakcją Parku termalnego jest woda geotermalna o temperaturze 58 st. C. Oravickie wody zawierają dużo żelaza, przez co pozytywnie wpływają na organizm. Obiekt czynny jest przez cały rok. W pobliżu znajduje się także stacja narciarska Meander Skipark Orawice.

Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny)

Skansen ten leży 3 km od Zuberca, na polanie Brestová u stóp Tatr Zachodnich. Muzeum podzielone zostało na pięć części. Na Rynku Dolnoorawskim znajdują się pięknie i okazałe budynki mieszkańców bogatszej części południowej Orawy, z kolei Góralskie łazy charakteryzują leżącą na południowo-wschodnich zboczach Beskidów Orawskich najuboższą część regionu. Muzeum Wsi Orawskiej można zwiedzać przez cały rok.

Atrakcje na rzece Orawa

Z Jeziora Orawskiego wypływa rzeka Orawa, która dostarczy niewątpliwych atrakcji osobom lubiącym większe wyzwania. ponieważ ma ona charakter górski, to można na niej spróbować kajakarstwa górskiego. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy nart wodnych, windsurfingu i jachtingu. W umiejscowionych wokół jeziora kempingach można wypożyczyć niezbędne sprzęty.

Jezioro Orawskie — plaża

Plaże nad Jeziorem Orawskim są w większości kamieniste, chociaż miejscami można znaleźć również piaszczyste.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3,8]