Urodzona w Japonii, w 1929 roku Yayoi Kusama jest znaną na całym świecie malarką, rzeźbiarką i perfomerką, która zasłynęła dzięki specyficznemu rodzaju twórczości określanemu jako sztuka obsesyjna. Twórczyni od najmłodszych lat zmagała się z ostrymi atakami paniki i halucynacjami, którym w pewien sposób dawała upust właśnie poprzez sztukę.

Yayoi Kusama – osiemdziesiąt lat pracy twórczej

Na dorobek artystki składają się setki prac i performensów realizowanych na przestrzeni osiemdziesięciu lat! Kusama nie tylko rzeźbi, maluje, realizuje projekty awangardowe, ale i jest znaną, polityczną aktywistką. Jako jedna z niewielu przedstawicieli świata sztuki mówi wprost o swoich problemach psychicznych, nie uciekając od rozmawiania o tym, że od 1977 roku mieszka na stałe w tokijskim szpitalu psychiatrycznym.

Obsesja kropek

Domeną jej twórczości są żywe i krzykliwe wzory pełne kropek, dlatego też często, oceniając jej dzieła mówi się wręcz o kropkowej obsesji. Prawdopodobnie pierwszą jej kropkową inspiracją była dynia usiana czarnymi kropkami, od której Kusama nie mogła oderwać wzroku przez blisko miesiąc. Jako najmłodsze dziecko w rodzinie, która od pokoleń uprawiała kwiaty – była częstym gościem na ukwieconych polach, i to podobno właśnie tam zaczęła mieć pierwsze halucynacje, uwieczniając je w szkicowniku. Jej artystyczne zapędy długo tępiła matka, która w despotycznych zapędach nie życzyła sobie córki artystki.

Ciekawostki z pracy i życia Yayoi Kusamy

  • Na pierwszą wystawę przygotowała ponad 280 prac, które zostały przyjęty z aplauzem i szokiem związanym z tym, w jak krótkim czasie była w stanie je stworzyć. Już wtedy zaczęto mówić o jej twórczym geniuszu
  • Tworzyła liczne happeningi z nagimi ludźmi, których malowała, urządzała też akcje malarskie na rzecz homoseksualistów, a nawet udzielałam i ślubów wg własnego rytuału
  • Zaproponowała Nixonowi seks za zakończenie wojny w Wietnamie
  • Zasłynęła z ogromnych płócien „Sieć nieskończoności”, które angażowały oko widzów tak, że potrafiły ich wciągać w swoisty trans.

W ojczystej Japonii jest doskonale kojarzona z głośnymi performensami, które uważa się za szczyty w prezentowaniu sztuki rozwiązłej, kontrowersyjnej, nie podlegającej żadnym schematom i normom.

Artystka jest jedną z najbardziej aktywnych w swojej dziedzinie: nie poprzestaje w tworzeniu, a jej prace można podziwiać w galeriach sztuki na całym świecie. Mimo ponad dziewięćdziesięciu lat wciąż aktywnie udziela się artystycznie, a niektórzy twierdzą, że wręcz kpi sobie z własnej metryki i wcale nie zamierza z pracą skończyć.