Tak zwana klasa ścieralności jest czasem błędnie rozumiana jako obiektywna miara trwałości podłoża. Wybór podłogi o odpowiedniej klasie ścieralności może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom i przedłużeniu żywotności podłogi. System został zaprojektowany tak, by pomóc klientom w wyborze trwałych materiałów, które idealnie nadają się do ich pomieszczeń. Panele poddawane są testom, a wyniki testu ścieralności są zbierane, a podłoga otrzymuje ocenę w skali AC (od 1 do nawet 7), przy czym wyższa liczba często oznacza podłogę wyższej jakości. 

Klasa ścieralności, a wybór podłogi do wnętrza

Projektując wybrane pomieszczenia, zależy nam na rozwiązaniach, które będą służyć niezawodnie przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że poza aspektami wizualnymi szczególne znaczenie ma jakość wybranych materiałów. Ma to znaczenie zwłaszcza przy często użytkowanych elementach- np. Podłóg. Istnieje sześć popularnych materiałów podłogowych stosowanych w domach, od klasycznego drewna twardego po przyjazne dla środowiska laminaty. Dla wnętrz mieszkalnych przeznaczona jest klasa ścieralności paneli od AC1 do AC3, choć nieporównywalnie częściej używane są te drugie. Często wybierana jest dodatkowo klasa AC4, mimo że teoretycznie przypisana jest do budynków użyteczności publicznej ze względu na wysoką odporność. Każdy rodzaj ma swoje unikalne zalety, a wybór najlepszej podłogi zależy od potrzeb i układu każdego pomieszczenia. Szczególnej uwagi potrzebują podłogi zwłaszcza tych przestrzeni, po których poruszamy się najczęściej (np. Schody), a także te narażone na wpływ różnych czynników jak kuchnia, czy łazienka. Dobrym wyborem będę te, które poza wysoką klasą ścieralności są odpowiednio zabezpieczone np. Przed wilgocią.

Podłoga do zadań specjalnych

Myśląc o panelach podłogowych, na myśl przychodzi nam przede wszystkim przestrzeń mieszkalna, ale jest to materiał wykorzystywany także w obiektach użyteczności publicznej, restauracjach, hotelach, kinach itp. W takich miejscach poza dużo większym natężeniem ruchu ważnym aspektem jest rodzaj obuwia, z którym podłoga ma styczność. Do takich miejsc wchodzimy przecież prawie zawsze w obuwiu twardym, którym poruszamy się na zewnątrz. Co więc z miejscami, które muszą być przystosowane do dużo trudniejszych warunków? Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie zwłaszcza klasa ścieralności paneli AC4 lub AC5. Na rynku możemy spotkać dodatkowo panele z oznaczeniem AC6, a nawet AC7, które powinny poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami- są one jednak już znacznie droższym rozwiązaniem.