Wśród wielu roślin, które pomagają odstraszać uciążliwe komary, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komarzycę. Jej potoczna nazwa nie jest przypadkowa – to właśnie ten gatunek należący do rodziny jasnowatych, wydziela bardzo intensywny zapach, którego komary po prostu nie znoszą. Komarzyca, a dokładniej Plektrantus koleusowaty to jedna z najchętniej wybieranych roślin sprawdzających się do walki z tymi insektami.

Czy komarzyca może być w domu?

Zazwyczaj komarzycę uprawia się na balkonach i na tarasie – to roślina należąca do bylin, które rozrastają się w charakterystyczne, długie pędy zwisające na boki i mogące osiągać wiele metrów długości! Tym samym posadzona na balkonie, może stać się w krótkim czasie nie tylko efektowną ozdobą, ale i skuteczną zasłoną przed komarami próbującymi przedostać się w głąb balkonu i dalej do mieszkania. Czy komarzyca może być w domu? Oczywiście! Nie ma przeciwwskazań do uprawia jej w doniczce, jedynie wówczas, z racji silnie rozrastających się pędów, będzie trzeba je od czasu do czasu przycinać, tak, by nie zajęły całej ściany.

W uprawie domowej należy też pamiętać, że komarzyca jako roślina odstraszająca owady potrzebuje dużo światła do tego, by rosnąć i wydzielać optymalny dla niej i złowrogi dla komarów zapach. Ustawiona w cieniu, z dala od słonecznych promieni – nie spełni swojego zadania i będzie wyglądała blado i brzydko. Jeśli chcemy więc, by i zdobiła dom i skutecznie odganiała od niego insekty, należy zapewnić jej kontakt ze słońcem przez przynajmniej kilka godzin dziennie.

  • Optymalna temperatura uprawy domowej: minimum 18 stopni Celsjusza
  • Miejsce: południowy, słoneczny parapet

Czy komarzyca jest roślina wieloletnia?

Wiele osób pyta czy komarzyca jest rośliną wieloletnią? Na to pytanie, co ciekawe, nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Co do zasady tak, jest to bylina rosnąca przez wiele lat, ale głównie w warunkach naturalnych – tropikalnych. Pochodzi on z tak ciepłych obszarów świata jak Australia, Nowa Kaledonia, Wyspy Fidżi ale i Półwysep Indyjski. W polskim klimacie, który z tropikami wciąż niewiele ma wspólnego, zapewnienie komarzycy dużej ilości światła i odpowiednio wysokiej temperatury nie jest takie proste! Tym samym w sklepach ogrodniczych z góry oznacza się ją jako roślinę jednoroczną, która nie przetrwa dość surowej zimy.

Zimowanie komarzycy – jak to zrobić?

Czy istnieje możliwość przedłużenia jej życia? Tak, oczywiście! Wystarczy tarasowe czy balkonowe byliny wnieść na zimę do ciepłego pomieszczenia, w którym będą one miały znacznie większą szanse przetrwania. Tak zimowane mogą przeżyć trudniejszy pogodowo czas, a późną wiosną znów będzie można je wynieść na balkon czy taras.

  • Temperatura zimowania: przynajmniej 14 stopni Celsjusza
  • Miejsce zimowania: jasne, ale nie bardzo słoneczne

Kluczem do przetrwania komarzycy na kolejny rok jest jej ochrona przed mrozem. Ta tropikalna z natury roślina nie jest mrozoodporna i pozostawiona na zimę w ogrodzie – obumrze. Ważne: nawet zimowanie w optymalnej, w/w temperaturze może sprawić, że liście komarzycy opadną. Nie znaczy to jednak, że roślina nie przetrwała – latem jest duża szansa na to, że przy odpowiednim świetle i cieple, znowu się odrodzi.

Jak dbać o komarzyce? Uprawa i pielęgnacja

Uprawa komarzycy w polskim klimacie to kilka podstawowych zasad jej pielęgnacji i utrzymywania dobrego dla tej rośliny stanowiska.

  • Sadzenie: po ostatnich przymrozkach, nie wcześniej! Poza ochroną inspektu i poza ciepłem mieszkania, do gruntu wsadza się dopiero przy dodatnich temperaturach i bez ryzyka ich spadku poniżej zera. Odstęp między sadzonkami: minimum 20 cm.
  • W uprawie doniczkowej: solidna warstwa drenażu w doniczce i temperatura wokół od min. 18 stopni Celsjusza. Stanowisko słoneczne.
  • W uprawie balkonowej i tarasowej: najlepsze będzie miejsce podwieszane, tak, by długie pędy komarzycy mogło swobodnie zwisać ku dołowi i się rozrastać, Stanowisko słoneczne.
  • Podłoże: gleba mało wymagająca, bez specjalnej zawartości składników odżywczych. W zupełności komarzycy wystarczy ziemia ze standardowej, marketowej mieszanki. Luksusem dla rośliny będzie podłoże przepuszczalne i bogate w składniki mineralne, przy czym taki luksus wcale nie jest niezbędny do tego, żeby rosła pięknie.
  • Światło dzienne: przynajmniej kilka godzin!
  • Podlewanie: w upały obfite, poza upałami – regularne i dość częste. Komarzyca silnie się rozrasta i ma duże zapotrzebowania na wodę. Uwaga: nie wolno jej przelewać, bo to prowadzi do gnicia korzeni
  • Nawożenie: jedynie w miesiącach letnich, upalnych. Wtedy zasila się ją co dwa tygodnie, najlepiej nawozem do roślin doniczkowych lub nawozem do roślin o zielonych liściach.
  • Przycinanie pędów:  jak najbardziej, działa pobudzająca na rozkrzewianie się rośliny i pozwala ją ładnie formować. Dodatkowo komarzyca świetnie znosi cięcie, dlatego nie trzeba się go obawiać.

Ciekawostka: przycięte pędy komarzycy można wykorzystać do jej rozmnażania. Większość hodowców rozmnaża wprawdzie roślinę przez sadzonki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego odpowiednio przycięte (i darmowe!) pędy. Ostrym nożem ucinamy 5-10 cm pędu, tak by znajdowały się na nim listki. Pęd wkładamy do naczynia z wodą i pozostawiamy go tam aż do momentu gdy zauważymy, że na dole pojawiają się „pływające korzonki”. Taką gotową sadzonką wkładamy do nowej ziemi, w doniczce lub w gruncie (o ile jest ciepło!) albo dosadzamy do rośliny matki.

Czy komarzyca działa na komary?

Tak, komarzyca działa na komary odstraszająco, ale nie należy tego działania mylić z likwidowaniem tych insektów. Komarzyca nie zawiera substancji owadobójczych, ani żadnych innych trujących ekstraktów, więc odstrasza, ale nie zabija. Czynnikiem odpychającym od niej komary jest intensywny zapach, który bywa kojarzony z kamforą.

Komarzyca odmiany

Komarzyca należy do roślin okrytonasiennych, naczyniowych i astropodobnych.  Posiada wiele odmian, z których nie każda odstrasza komary, ale może stanowić ładne uzupełnienie ogrodowej kompozycji.

  • Marginatus – z pięknymi liśćmi o karbowanych brzegach i białych obwódkach
  • Pokrzelica Elf – o grubych liściach w dwóch odcieniach zieleni
  • Plektrantus Nico – o ciemnych pędach, które nie rozrastają się tak mocno jak innych komarzyc. Nazywana też komarzycą fioletową
  • Cilatus – zielona, z ładnymi białymi plamkami
  • Komarzyca bordowa – z efektownymi, lekko bordowymi liśćmi
  • Green Mountain – trójkolorowa, łącząca w sobie barwy bieli, żółci i soczystej zieleni

Komarzyca z czym łączyć – kompozycje

Pytanie o to z czym łączyć komarzycę i jakie inne rośliny dobrać do jej sąsiedztwa, żeby całość tworzyła ładną, spójną kompozycję jest dość częste. Tu kluczem doboru jest zakup roślin, które mają podobne do niej wymagania uprawy i pielęgnacji. Może to być: pelargonia, werbena i inne odmiany komarzycy – także te, które bezpośrednie nie działają na komary odstraszająco.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]