Jeśli mowa o kompostownikach, to warto zacząć od tego, czym właściwie jest kompostowanie. Najprościej mówiąc, jest to nic innego jak przetwarzanie odpadów organicznych w naturalny nawóz. Kompostownik to metoda znana od lat nie tylko mieszkańcom wsi. Aktualnie na rynku dostępnych jest tyle ich rodzajów, że niewielką instalację możemy zamontować nawet w mieście. Jak dokładnie działa kompostownik, jakie mamy rodzaje i co należy do głównych zalet tego rozwiązania?

Jak działa kompostownik?

Kompostować możemy wszelkiego rodzaju odpady organiczne. Są to obierki, uschnięte rośliny, trawa, drobne gałązki czy skorupki jajek. Pierwszym zadaniem kompostownika jest przede wszystkim unieszkodliwienie tych odpadków pod względem sanitarnym. Wykorzystuje do tego pracę mikroorganizmów, takich jak nicienie, grzyby lub bakterie beztlenowe. Wszystko zachodzi więc w zupełnie naturalny i bezpieczny sposób. Następnie unieszkodliwiony kompost przerabiany jest w masę przypominającą wyglądem próchnicę. Jest on wyjątkowo bogaty w naturalne, dobroczynne składniki wspomagające wzrost roślin. W ten sposób uzyskujemy najzdrowszy, wyjątkowo dobrze przyswajalny, skuteczny i przyjazny środowisku nawóz. Aby procesy zaszły poprawnie wymagana jest odpowiednia wilgotność na poziomie 40-60%. Ważne jest też poruszanie od czasu do czasu całą masą, aby dostarczyć tlen w każde miejsce. Inaczej zajdą niepożądane procesy gnilne. 

Rodzaje kompostowników. 

Najbardziej tradycyjnym kompostownikiem jest ten własnoręcznie wykonany. Ma on niepełne ścianki zapewniające przepływ powietrza. Spotkamy go najczęściej w ogródkach na wsiach czy działkach, ale też w towarzystwie większych upraw. Istnieją także kompostowniki zamknięte. Mają pełne ścianki i pokrywę. Takie zazwyczaj wykonywane są przez producentów i dostępne w sprzedaży. Kompostowanie w ich wypadku zachodzi przy pomocy wyższej temperatury, co przekłada się na szybsze tempo rozkładu. Popularne są również kompostowniki obrotowe. Przypominają beczkę lub zwyczajnie są z takowej wykonane własnoręcznie. Ustawia się je na podwyższeniu tak, by można było swobodnie ją przekręcać. Łatwo wtedy zachować rotację składników kompostu, czyli zwyczajnie mieszać odpady, by proces zachodził prawidłowo i z odpowiednim dopływem tlenu. 

Zalety kompostownika. 

Jeśli posiadamy kompostownik, to raz na zawsze znika problem składowania odpadów organicznych. Nie tylko pozbędziemy się ich w ekologiczny sposób, ale także mamy pewność, że zostały unieszkodliwione. Dodatkowo otrzymujemy nawóz odpowiedni dla dosłownie każdej rośliny, zupełnie bezpieczny i skuteczny. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o częstotliwość i ilość stosowania go. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]