Kowale- owady te spotkał każdy z nas w życiu i to wielokrotnie. Kowal Bezskrzydły czy też Kowal Dwuplamek to gatunek pluskwiaka z rodziny kowalowatych- stąd jego nazwa. Choć należy do owadów, nie posiada zdolności latania. Jest to gatunek bardzo powszechny w Polsce, choć bardziej znane są jako ,,tramwajarze”. 

Kowale- owady ,,tramwajarze” lub ,,cmentarniki”.

Kowale- owady znane większości jako ,,tramwajarze”. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta. Podczas kopulacji owady te łączą się ze sobą odwłokami. Potrafią tak przetrwać nawet kilkadziesiąt godzin. To z kolei sprawia, że gdy napotykamy je na swojej drodze, to przeważnie zastajemy część z nich właśnie w takiej pozycji. Przez to, że pozostają w niej długo, zmuszone są się tak również poruszać. Ten nietuzinkowy widok kojarzy się niektórym właśnie z tramwajem i wagonikami. Kolejna potoczna nazwa, jaką noszą Kowale- owady ,,cmentarniki” ma raczej zrozumiałą i prostą genezę. Popularne rośliny cmentarne to ich ulubione pożywienie. Dlatego tak łatwo spotkać je właśnie w pobliżu nagrobków. 

Kowale- owady szkodliwe czy pożyteczne?

Kowale Bezskrzydłe, czy też jak kto woli- ,,cmentarniki” nie są owadami ani szkodliwymi dla otoczenia, ani niebezpiecznymi dla ludzi. Ich głównym pokarmem jest sok z lipy. Pobierają go z opadłych nasion, nie uszkadzając w żaden sposób rośliny. Żywią się także resztkami- owocami, które opadły na ziemię czy też znalezionymi odpadami. Jeśli nadarzy się okazja, zjedzą również słabsze i chore owady czy ślimaki. Dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za ,,cmentarnikami”- są kanibalami. Zdarza się, że osobniki te zjadają siebie nawzajem. To zdecydowanie zmniejsza ich populację. Przez to, że są one kojarzone z cmentarzami i cechują się niezbyt przyjaznym wyglądem, wielu ludzi usilnie próbuje się ich pozbyć. Powszechne jest też przekonanie, że Kowale gryzą. ,,Tramwajarze” jednak absolutnie nie mają możliwości ugryzienia człowieka. Co więcej, nie niszczą nawet w żaden sposób roślin, którymi się żywią. 

Dlaczego nie warto pozbywać się Kowali?

Jeśli poznamy trochę bliżej Kowale, owady te wcale nie wydają się już takie straszne jak na początku. Oprócz tego, że nie robią szkód w naszym ogrodzie, wnoszą też wiele dobrego. Ze względu na to, że żywią się odpadami, pomagają rozkładać resztki organiczne i zachowywać równowagę w przyrodzie. Pamiętajmy też, że pomagają pozbywać się martwych owadów czy ich odchodów, którymi również się żywią. Eliminują także słabe i chore jednostki, które nie mają szans na przeżycie. Jeśli to Was nie przekonało, to musicie też wiedzieć, że Kowale zjadają komary.