Zalew Nowohucki to popularny teren rekreacyjny, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale i okolic. Plaża, tężnia solankowa, siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, boiska, sieć food trucków… Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zalew Nowohucki — atrakcje

Zalew Nowohucki to sztuczny zbiornik, który zasilany jest z przepływającej obok rzeki Dubni. Wokół niego, a dokładnie przy al. Solidarności, ul. Bulwarowej i Melchiora Wańkowicza znajduje się park o powierzchni 9,05 h.

Warto tutaj wybrać się na spacer i poobserwować przyrodę. Zalew zamieszkuje liczne ptactwo, a na jego środku znajduje się wyspa zwana „Małpim gajem”, będącą siedliskiem kaczek i łabędzi. W dwóch miejscach ustawiono automaty, które w okresie zimowym wydają dla ptasich mieszkańców zdrową karmę.

Niewątpliwą atrakcją dla mniejszych spacerowiczów jest plac zabaw, gdzie znajdują się huśtawki, zjeżdżalnie, rozmaite drabinki, mostki, domek, tyrolka, trampoliny i drewniane zwierzęta. Dla rodziców rozstawiono ławeczki.

Latem mieszkańcy Krakowa i okolic mogą wypocząć na plaży, na której rozstawiono drewniane leżanki, stoliki i krzesełka. Kąpanie w zalewie natomiast jest zabronione. Na Zalewie Nowohuckim można za to popływać na kajakach, W okresie wakacyjnym od strony al. Solidarności dostępna jest wypożyczalnia, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.

Między placem zabaw a plażą postawiono tężnię solankową, gdzie można powdychać dobroczynny jod. Tężnia Zalew Nowohucki czynna jest od kwietnia do października, w godzinach 7-22 (7-19 – kwiecień, wrzesień, październik), a wstęp jest bezpłatny. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, zwłaszcza seniorów.

Kolejna atrakcja, szczególnie dla amatorów siatkówki są boiska do siatkówki plażowej. Dodatkowe boisko jest przy południowo-wschodnim końcu zalewu.

Oprócz tego znajdziemy tutaj: siłownię na wolnym powietrzu, ścieżkę zdrowia (urządzenia do streetworkoutu, FlowPark), strefę dla psów z przeszkodami, a także mnóstwo ławek, stolików i leżaków.

Nad Zalewem Nowohuckim można śmiało urządzić sobie piknik lub wybrać się do jednej z okolicznych knajpek. Od strony ul. Bulwarowej, przy Domu Wędkarza, znajdują się BBQ MaNHattan Grill, Frytki Belgijskie, a w okresie ciepłym pojawia się również kilka dodatkowych food trucków.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]