Stary Kleparz to popularna nazwa Rynku Kleparskiego, najstarszego funkcjonującego targowiska w Krakowie. Od ponad 600 lat handluje się tutaj rodzimymi towarami oraz specjałami z innych krajów.

Stary Kleparz — historia

Historia Starego Kleparza związana jest z małą osadą Alta Civitas, która powstała dookoła kościoła św. Floriana. W XIV wieku osada zdobyła prawa miejskie i otrzymała nazwę Florencja (Florencya), od imienia patrona świątyni. Z upływem lat nazwę tę zastąpiła już współczesna – Kleparz (Clepardia), która prawdopodobnie pochodzi od udeptywanego klepiska… Miasto znane było z obszernego placu targowego i otaczających go zajazdów, karczm i gospód. Był to także początkiem Drogi Królewskiej i ważny punkt średniowiecznego szlaku handlowego wiodącego od Pomorza aż na Węgry. W 1791 roku Kleparz został wcielony do Krakowa, z którym połączony jest do dziś.

W XIX wieku rynek Kleparza podzielono na dwa place: targowy tzw. Stary Kleparz oraz reprezentacyjny – plac Matejki, a drewniane zajazdy i gospody, otaczające targowisko, zostały zastąpione wielkimi kamienicami. W XX wieku postawiono usunąć targowisko i zastąpić je parkiem. W pobliżu powstało nawet nowe targowisko, zwane Nowym Kleparzem, które istniejące po dziś dzień. Jednak Stary Kleparz się nie poddał. Przetrwał i funkcjonował nawet w ciężkich czasach PRL-u, gdzie Krakowianie mogli kupić produkty niedostępne nigdzie indziej. W latach 90. piecze nad Rynkiem Kleparskim przejął Zarząd Spółki Kupieckiej Stary Kleparz, który odpowiada za modernizację targowiska i wyznaczenie nowych standardów handlowania.

Stary Kleparz — godziny otwarcia

Na targowisku można zaopatrzyć się w ekologiczne i smaczne produkty: tradycyjne polskie wyroby, świeże warzywa i owoce, kwiaty oraz wiele innych produktach użytkowych w gospodarstwie domowym. Krakowskim targiem kupisz tu wszystko!

Godziny otwarcia placu:

  • poniedziałek – piątek 6.00 – 18.00,
  • sobota 6.00 – 16.00,
  • niedziela 8.00 – 15.00.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]