Kuchnia czarno- drewniana – idealne połączenie dla ciebie? A może jednak poczujesz się przytłoczony nowym, odważnym stylem? Jeśli jesteś w trakcie remontu lub projektujesz zupełnie nową kuchnię, to na pewno obejrzałeś setki inspiracji. Nie mogły ominąć cię propozycję kuchni w czerni i drewnie. Ten motyw to prawdziwy trend ostatnich miesięcy i coraz odważniej sięgają po niego nie tylko projektanci, ale też sami właściciele przestrzeni. Jest to jednak bardzo wymagająca aranżacja. O ile modne wcześniej czarne dodatki, jak armatura czy sprzęty AGD były łatwe do wkomponowania, tak czarne fronty czy płytki będzie ciężko odwołać w razie niepowodzenia. Kuchnia czarno- drewniana- idealne połączenie, czy ryzyko nie warte podjęcia?

Kuchnia czarno-drewniana przytłacza?

Mimo, że drewno jest ciepłym, przyjaznym materiałem, to czerń w dużej ilości nie wszystkich przekonuje nawet w jego towarzystwie. Kolor czarny kojarzony jest wciąż ze smutkiem, przygnębieniem. Dłuższe przebywanie w takim otoczeniu faktycznie może źle wpływać na nasz nastrój. Czy zatem decydując się na czarną kuchnię skazujemy się na złe samopoczucie? Nie, jeśli tylko rozsądnie zaprojektujemy elementy i rozjaśnimy pomieszczenie odpowiednią ilością światła i drewnianych akcentów. Jeśli nasze fronty mają być czarne, to idealnym uzupełnieniem będą drewniane blaty i stół. Przede wszystkim powiększy to naszą powierzchnię użytkową optycznie, a co za tym idzie- kuchnia wyda się przestronniejsza. Dodatkowo blat roboczy będzie w ciepłym kolorze. Warto też zadecydować, czy meble będą matowe czy w połysku. Połysk wymaga więcej pracy przy codziennym sprzątaniu. Matowe powierzchnie kojarzą się jednak z topornym, gotyckim stylem i sprawiają wrażenie ciężkości. 

Czy kuchnia czarno- drewniana jest praktyczna?

Jeśli zastanawiasz się, czy kuchnia czarno- drewniana jest praktyczna, to nie ma na to jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Praktyczność kuchni zależy głównie od jej ustawienia. Jeśli jednak chodzi o sprzątanie, to wybór kolorystyki i materiałów jest tu decydujący. Czarne fronty, głównie te w połysku mają jeden wielki mankament- widać na nich każdy odbity palec, smugi, zacieki i zabrudzenia, Wymagają dokładnego polerowania, aby wyglądały korzystnie. Nie jest to więc prawdopodobnie najtrafniejsze rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli chodzi o drewno, to z kolei da nam odpocząć. Drewniane, dobrze zaimpregnowane blaty łatwo się czyszczą i nie wymagają polerowania na błysk. Chyba, że zdecydujemy się na naturalne drewno bez lakieru- wtedy musimy odpowiednio często impregnować nasze powierzchnie specjalnym olejem.