Urządzanie domowych wnętrz z wykorzystaniem lastryko to jeden z najmodniejszych od lat trendów! Dlaczego? Czym wyróżnia się ten materiał, że tak chętnie po niego sięgamy i czy rzeczywiście sprawdza się do wykończenia kuchni lub łazienki? Podpowiadamy!

Co to znaczy lastryko, jak się robi lastryko?

Lastryko nic innego jak sztuczny kamień uzyskany z najczęściej bazaltowego lub marmurowego grysu z dodatkiem cementu. Kamień ten może przyjmować różne odcienie i mieć wygląd finalny zależny wprost od tego, czy wykona się go z dodatkiem pigmentów koloryzujących, białego lub szarego cementu oraz konkretnego typu grysu. Mieszanki te mogą być bardzo różnorodne. Do stworzenia lastryko można też dodawać dekoracyjne kamienie, dzięki czemu zyskuje ono jeszcze bardziej efektowny wygląd.

O lastryko (terrazzo) mówi się często, że stanowi ono mozaikę kamienną i tak rzeczywiście jest. Mało tego, z racji na wiele wariantów tego, jak robi się lastryko, za każdym razem może się ono prezentować zupełnie inaczej!

Do czego pasuje lastryko?

Uniwersalne dopasowywanie się lastryko do wielu różnych aranżacji to fakt! Po pierwsze, zawsze można znaleźć lub zamówić taką mieszankę tworzącą lastryko, by pasowała ona do domowej aranżacji. Po drugie, kamień (nawet ten sztuczny) sam w sobie świetnie wygląda przy większości innych materiałów. Do czego pasuje lastryko, na przykładach?

 • Do innych powierzchni kamiennych: ścian z granitu i łupka, podłóg z marmuru, wykończeń imitujących gres
 • Do jednolitych w barwie płytek ceramicznych
 • Do ścian malowanych na kolory bliskie naturze: zieleń, ecru, biel, szarości, brązy, słońce
 • Do powierzchni matowych, ale i błyszczących – np. tych, które pokryte są lśniącym szkliwem
 • Do podłóg i ścian wykonanych w drewnie – zarówno tym jasnym, jak i ciemnym. Kamień i drewno to jedne z najlepiej pasujących do siebie materiałów.

Co ważne, są też wzory, z którymi lastryko zdecydowanie będzie się kłócić! Pamiętając o tym, że jest to barwa mozaika kamienna, źle będzie ona wyglądała przy powierzchniach zdobionych roślinnymi ornamentami oraz feerią mieszanych ze sobą barw czy figur geometrycznych. Architekci wnętrz zwracają uwagę, że efektem takich zestawień może być wrażenie „zapaćkania” przestrzeni, przerysowania jej, a wręcz kiczowatości. Jeśli stosujemy lastryko w kuchni lub łazience – zróbmy to tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma innych bardzo wyrazistych, żywych i pełnych zdobień powierzchni. To nie będzie wyglądać dobrze!

Płytki Lastryko w łazience

Płytki lastryko w łazience są doskonałym pomysłem nie tylko ze względu wizualnego (kamień robi wrażenie, a kolory terrazzo ożywiają przestrzeń!), ale i czysto praktycznego. Płytki z tego sztucznego kamienia są odporne na wilgoć, nie grozi im pękanie pod wpływem nadmiaru wody, nie ścierają się, trudno jest je zaplamić, nie ulegają tak szybko jak inne płytki porysowaniu, a do tego są bardzo wytrzymałe i nie pękają jak ich alternatywy np. podczas upuszczenia na podłogę cięższego przedmiotu.

Pomysły wykorzystania:

 • Podłoga z lastryko – tu płytki dobieramy tak, by nie kłóciły się wizualnie z kolorami ścian
 • Jako tło dla dużego lustra (element wbudowany w ściany lub cała ściana z lastryko)
 • Zabudowa przestrzeni nad umywalką
 • Jako sposób na odróżnienie jednej ściany od drugiej i dodanie im ciekawego charakteru np. jedna ściana pomalowana na możliwie naturalny kolor, a druga ożywiona dodatkiem płytek lastryko, lub całkowicie nimi pokryta.
 • Zabudowa częściowa ściany np. od podłogi do wysokości ok 1/3
 • Wykorzystanie na jednej ze ścianek kabiny prysznicowej. Efektownie prezentuje się np. na tej z zamontowaną pionowo deszczownicą.

Kafelki lastryko – rodzaje

Wśród najbardziej popularnych płytek z lastryko wyróżniamy rodzaje:

 • Prostokątne – wykonane na kształt standardowego prostokąta.
 • Heksagonalne – w formie pięcioboku o bardzo modnym dziś kształcie, który świetnie wygląda na ścianach, za wanną, na podłodze czy jako dowolnie układana na ścianie mozaika
 • O wybarwieniu naturalnym (minimum pigmentów lub zero dodatków koloryzujących) i sztucznym (barwne, żywe, nasycone odcieniami).
 • Kafelki z lastryko polerowanego – wygładzone i zbliżone tym samym do wyglądu marmuru. Niestety nieco śliskie
 • Z lastryko płukanego – o ziarnistej, szorstkiej i antypoślizgowej powierzchni, którą zaleca się do wnętrz o podwyższonym ryzyku poślizgnięcia się.

Płytki lastryko w kuchni

Czy warto kłaść płytki lastryko w kuchni? Oczywiście! Urozmaicą one to wnętrze podobnie, jak i łazienkę. Dodatkowo, jeśli część kuchni mamy zaaranżowaną w drewnie, to barwne lastryko skutecznie ożywi powierzchnię i dopełni ją swoimi kolorami. Z jednej strony da „posmak” luksusowości kamienia, a z drugiej pozbawione będzie jego charakterystycznego chłodu i surowości.

Pomysły zastosowania:

 • Biała kuchnia – lastryko jasne, współgrające z aranżacją lub bardzo kolorowe, stanowiące dla niej kontrast i przebijające monotonię
 • Drewniana kuchnia – ze ścianą, narożnikiem lub blatem z lastryko. Doda pomieszczeniu eleganckiego charakteru i dobrze wpisze się w naturalny klimat, jaki chcemy w nim utrzymać.
 • Wykończenie posadzki – całościowo lub częściowo. W tej drugiej opcji można np. wykorzystać płytki lastryko w kuchni, układane pasami lub heksagonalnymi mozaikami.
 • Przestrzeń między blatem roboczym, a wiszącymi szafkami – dzięki płytkom lastryko będzie wymagać mniej czyszczenia, a brud nie będzie od razu widoczny.

Jak położyć lastryko na ścianie?

O to jak położyć lastryko na ścianie, najlepiej pytać w sklepach budowlanych, w których specjaliści doradzą nam odpowiedni klej. Co do zasady nie przyczepia się ich zwykłym klejem do płytek, bo ich struktura jest inna! Tu konieczna będzie specjalistyczna zaprawa o zwiększonej przyczepności i elastyczności. Kupimy ją na półkach z tzw. zaprawami wysokoelastycznymi, które nanosi się na płytki lastryko warstwą o grubości nawet 2 cm! Jeśli nie mamy doświadczenia w układaniu takich płytek, warto to zadanie zlecić fachowcom.

Czy lastryko jest modne?

Nowoczesne wersje lastryko zdecydowanie są w modzie. Ba! Zupełnie nie powinniśmy go już kojarzyć z reliktami PRL-u, które wówczas produkowały lastryko siermiężne, mało estetyczne i na ogół kolorystycznie nudne. Dzisiaj u producentów królują zupełnie inne klimaty, które podbijają serca właścicieli wnętrz. To nie smętne szarości, a modne barwy, wzory, dodatki pigmentacyjne i dekoracyjne, które można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Bez względu na to, czy urządzono je modernistycznie, na nutę skandynawską, industrialną czy nawet rustykalną.

Jak naprawić lastryko?

Lastryko jest bardzo wytrzymałe i ciężko je uszkodzić, ale jeśli do tego dojdzie, możemy je naprawić bez konieczności wymiany całej płytki. Do tego potrzebna będzie masa naprawcza wzbogacona o włókno szklane, którą nakładamy techniką „mokre na mokre”. Tego typu masy bez problemu kupimy w sklepach budowlanych. Inną opcją jest zastosowanie do naprawy krawędzi, pęknięć czy ubytków materiału podobnego do lastryko i wypełnienie nim danych przestrzeni. Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o przeszlifowaniu powierzchni lastryko, jej odkurzeniu i dokładnym umyciu.

Ważne: regularna pielęgnacja lastryko i porządne czyszczenie go co kilka lat, zmniejszy ryzyko uszkodzeń i tym samym zminimalizuje pojawianie się usterek.

Ile kosztuje lastryko?

Cena zależy od rodzaju kamienia, jaki został użyty do stworzenia lastryko oraz od ilości pigmentów i dodatków dekoracyjnych w nim zawartych. Standardowo za 1 metr kwadratowy zapłacimy ok 100-110 zł, a pojedyncza płytka to ceny od 25 do nawet 100 zł.