Czym w praktyce jest legalizacja samowoli budowlanej? Jakie są aktualne przepisy w tym temacie, jakie grzywny grożą za nieprzestrzeganie ich i co zrobić, by postępować zgodnie z prawem? Jeśli jesteś w trakcie budowy lub dopiero ją planujesz- ten artykuł jest dla Ciebie. Im wcześniej zaznajomisz się z tematem, tym mniejsze ryzyko, że narazisz się na nieprzyjemności. 

Samowoli budowlana- co oznacza?

Samowola budowlana to o tyle trudny temat, że nie posiada dokładnej definicji prawnej. Do samowoli budowlanej zalicza się jednak rozpoczęcie budowy bez zgłoszenia i pozwoleń czy rozpoczęcie jej mimo braku uzyskania zgody. Pamiętajmy, że również rozbudowa istniejącego już budynku, choć posiada on wszelkie pozwolenia, będzie uznana za samowolę budowlaną. Już samo rozpoczęcie budowy jest samowolą- obiekt nie musi być dokończony. Wystąpienie samowoli budowlanej stwierdza inspektor nadzoru budowlanego. Najczęściej następuje to w wyniku życzliwego, sąsiedzkiego donosu. Sytuacje bywają jednak różne, więc naprawdę nie warto ryzykować licząc na to, że się uda. 

Legalizacja samowoli budowlanej- obowiązujące przepisy.

Dla tego, kto dopuści się samowoli budowlanej nie ma litości. Jeszcze do niedawna decyzja inspektora skutkowała natychmiastową rozbiórką całego budynku, niezależnie od etapu, na jakim była budowa. Nie wspominając oczywiście o koszmarnie wysokich grzywnach. Prawo zostało co prawda złagodzone, ponieważ niegdyś za to wykroczenie groziła kara więzienia. Wciąż jednak konsekwencje są przytłaczające. Grzywny potrafią sięgać nawet 1 miliona złotych w zależności od rodzaju budowy, choć to już ekstremalne przypadki. 

Po uchwaleniu nowelizacji prawnej dotyczącej termomodernizacji i remontów na szczęście pojawiło się rozwiązanie. Jeśli podjęliśmy się budowy, która okazała się samowolą, możemy złożyć odpowiedni wniosek o legalizację samowoli budowlanej. Wniosek ten należy złożyć maksymalnie w ciągu 30 dni od otrzymania postanowienia o wstrzymaniu budowy. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego nie jest już więc na szczęście jednoznaczna z tak wielkimi konsekwencjami jak wcześniej. Po złożeniu wniosku urząd wydaje postanowienie o przedłożeniu dokumentów legalizacyjnych. Tu niestety spotkamy się z niekończącym stosem odpowiednich zaświadczeń, o ile będziemy w stanie je uzyskać. Jeśli jednak wszystko pójdzie po naszej myśli, to otrzymamy postanowienie z informacją o wysokości opłaty legalizacyjnej. W każdym wypadku jest ona wyliczana indywidualnie. Wyjątkiem jest legalizacja samowoli budowlanej budynku, który powstał co najmniej 20 lat temu. W takim wypadku stosuje się uproszczoną legalizację, która zwalnia z tej opłaty.  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]