Meble z palet już od kilku dobrych sezonów podbijają serca Polaków i to nie tylko dlatego, że są tanie, ale przede wszystkim wygodne i możliwe do samodzielnego wykonania! W poczet paletowego asortymentu, poza fotelami i sofami ogrodowymi, ławkami oraz stolikami, warto też zwrócić uwagę na leżaki. Standardowy leżak z palet może okazać się wymarzonym meblem do wypoczynku na świeżym powietrzu, a wyposażony w poduchy i siedziska – stanie się dla wielu osób ulubioną miejscówką!
Jak zrobić leżak z palet?
Ci, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na zakup gotowego leżaka zbudowanego palet, a takie można kupić w sklepach już od około stu złotych, dobrą opcją będzie samodzielne jego wykonanie.
Co przygotować?
- Trzy standardowe palety – można je kupić w przydrożnych punktach skupu, albo postarać się zyskać je za darmo np. od firm transportowych, które regularnie się takich palet pozbywają.
- Piłę, młotek i gwoździe, wkrętarkę i śruby
- Papier ścierny
- Impregnat do pomalowania na końcu gotowej całości, tak, by była odporna na działanie szkodników i niekorzystne dla drewna warunki atmosferyczne
Największym wyzwaniem przy konstruowaniu leżaka opartego na paletach jest jego oparcie. To właśnie do jego przygotowania niezbędna nam będzie piła, przy mocy której oddzielimy górną część palety od dolnej, tak, by góra po podniesieniu pod kątem około 45 stopni, mogła stanowić miejsce opierania pleców i głowy. Dla wzmocnienia stabilności tego oparcia wykorzystujemy jedną z paletowych belek/desek, mocując ją do dolnej części pod mocnym kątem w górę, aż do części górnej. Niektórzy stolarze podpowiadają, żeby mocowanie tego typu wykonać dokładnie w środku oparcia, odpowiednio rozkładając ciężar, lub w środku i na obu brzegach.
Dużą uwagę należy tych przyłożyć do zespolenia ze sobą dwóch dolnych palet stanowiących miejsce leżenia. Połączenie musi być stabilne, więc najlepiej użyć tu śrub/kołków oraz wkrętarki. Można się również pokusić o płaskowniki z nierdzewnej stali, które zapewnią meblowi jeszcze wyższą stabilność. Pamiętajmy, że leżak tego typu najczęściej będzie meblem, który wraz z pomocą drugiej osoby będziemy przestawiać w różne miejsca w ogrodzie i to tak długo, aż znajdziemy to jedno idealne, dlatego bezpieczeństwo połączeń i stabilność tej pozornie prostej konstrukcji jest bardzo ważna.
Ostatni etap przed malowaniem to dokładne przetarcie desek papierem ściernym tak, by w położone później na leżaku siedziska, poduchy czy pianki, nie wbijały się wystające drzazgi. Dzięki temu nie uszkodzi się tak szybko powierzchnia poduch, a wypoczywanie na leżaku będzie naprawdę komfortowe!