W poszukiwaniu dobrze pasującego do domu lustra warto rozważyć nie tylko klasyczne ich wersje, jakie bez problemu znajdziemy w większości sklepów, ale także nowinki – rzadsze, a mogące w atrakcyjny sposób zmienić wygląd domowej przestrzeni. Takim pomysłem jest np. lustro w lustrzanej ramie.
Lustro w lustrzanej ramie – zalety i efekt
W odróżnieniu od większości luster to, które posiada lustrzaną ramę, wprowadza do wnętrza szczególny rodzaj optyki i refleksów. Rama wykonana jest tak, by stanowiła lustro samo w sobie, ale (co ważne!) nie była jednolita z gładką taflą samego lustra. Chodzi tu o to, by w ramie odbijało się otoczenie, nasza sylwetka, kolory itd. ale jednocześnie nie było to idealne w skali 1:1. Tego rodzaju ramy tworzą efekt charakterystycznej głębi, która z jednej strony optycznie powiększa przestrzeń, nie tłumiąc jej tak, jak ramy tradycyjne, a z drugiej nie odrywa wzroku od lustra, kiedy się w nim po prostu przeglądamy.
Wiele osób decyduje się na lustrzaną ramę luster gdy np. nie ma pomysłu na taką dekorację ściany, która będzie pasowała do reszty przestrzeni. Odbijająca powłoka ramy w oryginalny sposób przejmie kolory znajdujące się w pomieszczeniu i tym samym sprawi, że samo lustro idealnie wpisze się w każdy design każdego wnętrza. Bez względu na to, czy umieścimy je w salonie, naprzeciwko łóżka, w sypialni, w przedpokoju czy nawet w łazience – za każdym razem jego rama będzie współgrać z aranżacją, po prostu ją „przejmując”. Dużym atutem jest więc możliwość bezproblemowego przenoszenia lustra z jednego pokoju do drugiego, bez obaw, że w tym kolejnym zupełnie nie będzie pasować do otoczenia.
Ile kosztują lustra w lustrzanych ramach?
Cena zależna jest wprost od przygotowanego projektu i wykonania luster, a co za tym idzie może być różna dla różnych sklepów, marek czy biur projektowych. Minimalnie znajdziemy taki produkt w cenie od ok 150 zł (sieciówki, modele uniwersalne), przez 400-600 zł (projektowane przez znane firmy), aż po nawet kilkanaście tysięcy złotych wtedy, gdy wykonują je najbardziej uznane, światowe ikony wzornictwa wnętrzarskiego.
Modele: klasyczne kwadratowe, okrągłe, eliptyczne, prostokątne ale i wielokątne (bardzo ciekawie prezentują się np. wieloboki w lustrzanych ramach), lustra wiszące i stojące (na specjalnych statywach, które często w całości wykonane są właśnie z efektem lustrzaności powierzchni, konstrukcji i dodatków, minimalistyczne w formie, dobrze wpisujące się we wnętrza współczesne, ale i np. bogato zdobione, z różnymi zawijasami, ornamentami i wykończeniem nawiązującym do stylistyki barokowej czy renesansowej.