Park Bednarskiego to jeden z piękniejszych krakowskich parków. Położony jest w zacisznym placu Lasoty, blisko centrum Podgórza. Miejsce odwiedzane jest chętnie przez rodziców z dziećmi, z uwagi na znajdujace się tu place zabaw. Odbywają się tu także liczne imprezy m.in. „Wywrotka” będąca rodzajem pikniku rodzinnego oraz „Powitanie Wiosny” dla podgórskich szkół.

Park Bednarskiego — historia

Park Bednarskiego nosi nazwę swojego założyciela – Wojciecha Bednarskiego, który przybył do Krakowa w 1865 roku, zaraz po zdobyciu zawodu nauczyciela. Mężczyzna otrzymał pracę w Szkole Ludowej, gdzie wkrótce został dyrektorem. Kilkanaście lat później został radnym miasta.

Wojciech Bednarski był wielkim miłośnikiem przyrody. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Upiększania miasta Podgórza, wraz z którym doprowadził do powstania pięknego parku w miejsce dawnego kamieniołomu wapiennego. Był nawet jego częściowym fundatorem, a razem ze swoimi uczniami sadził pierwsze drzewa. Oficjalne otwarcie parku miało miejsce w 1896 roku, a rok później Bednarski otrzymał od miasta tytuł Honorowego Obywatela miasta Podgórza. Kilka lat później przekazano mu także parcelę przy placu Lasoty 2, gdzie do dziś stoi piękna willa “Julia” wybudowana przez jego synów.

Powierzchnia parku Bednarskiego wynosi ponad 13 ha. Rośnie tu ponad sto gatunków drzew, które zostały przyporządkowanych alejom lub innym elementom kompozycji parku. Aleję Okrężną wyznaczają jesiony, Aleję Cienistą tworzą rzędy klonu pospolitego, a Mała Promenada jest aleją białych i czarnych topól. Park jest również ostoją wielu gatunków ptaków. Do tej pory zidentyfikowano tu 60 gatunków, z których 41 gniazdowało. Są to m.in. dzięcioł duży, pliszka żółta, rudzik, kopciuszek, kos, kwiczoł, kapturek, pierwiosnek, piecuszek, muchołówka szara, raniuszek, modraszek, bogatka i kowalik. Na terenie parku, zwłaszcza w lecie, można spotkać tulipany, bratki, zawilce i stokrotki, a także forsycje.

Park Bednarskiego — rewitalizacja

Z początkiem roku 2022 ruszyły prace związane z rewitalizacją parku Bednarskiego. Aby uniknąć zamknięcia całości terenu, podzielono je na 3 etapy.

W związku z powyższym park podzielony został na trzy strefy, z których dwie zostały wygrodzone. Narazie mieszkańcy będą mogli korzystać ze środkowej część parku, od strony schodów przy pl. Niepodległości. Miastu zależy na tym, aby do połowy roku 2022 oddać pierwszy gotowy fragment i dopiero wtedy zamknąć środkową część parku.

Zmiany mają być spore. Projekt rewitalizacji zakłada m. in. odsłonięcie zarośniętych ścian kamieniołomu, wybudowanie czterech bram wejściowych, a także wzniesienie ogrodzenia wokół parku. Oprócz tego odnowione zostaną alejki, pojawią się toalety i kawiarnia, a betonowa glorieta zostanie przebudowana. Z inicjatywy mieszkańców w parku zostanie także urządzona siłownia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]