Jedna z najprostszych i zarazem wizualnie najciekawszych ozdób na domowe kwiaty – makrama, to dekoracja, której po prostu nie da się przeoczyć. Doskonale wygląda we wnętrzach nowoczesnych, wprowadzając do nich nieco zapachu natury, jak i w mieszkaniach aranżowanych na nutę stylistyki vintage czy boho. 

Piękna makrama na kwiaty – w sklepach

Dekoracja sznurkowa zwana z arabskiego „macramé” – makramą, to specyficzna plecionka, która zachwyca oko idealnym wiązaniem splotów i to bez użycia szydełka czy drutów. Można ją kupić w sklepach wnętrzarskich, ogrodniczych i punktach z ozdobnymi gadżetami do domu. Ceny najprostszym makram nie przekraczają dziesięciu złotych, a w zależności od precyzji ich wykonania oraz dodatków mogą osiągać nawet do około stu złotych.

W formie gotowej jest to jedna z tańszych i jednocześnie bardzo efektownych ozdób. Do plecionki wkłada się kwiat doniczkowy, a następnie można go podwiesić w dowolnym miejscu.

Zrób to sam

Osoby, które lubią ręczne robótki i mają na to nieco czasu, mogą pokusić się o samodzielne wykonanie plecionki. Makrama na kwiaty jest prosta w wykonaniu, a jej przygotowanie nie wymaga wielu produktów. Wystarczy wyposażyć się w bawełniany sznurek w dowolnie wybranym kolorze (najpopularniejsze jako osłonki do kwiatów są biel i beż), najlepiej o długości około 50 metrów i średnicy pół centymetra. Przyda się również zwykłe, metalowe kółko oraz hak, na którym później będziemy mocować całość np. do sufitu. Na koniec przyda się też miarka krawiecka i nożyczki.

Krok po kroku:

  • Zamocuj hak w miejscu docelowym – koniecznie zadbaj o jego stabilność i odpowiednią wysokość, bo to ułatwi ci wyplatanie makramy
  • Potnij sznurek na osiem równych części, każda po 6,25 m.
  • Metalowe kółko zamocuj na haku i przełóż przez nie wszystkie sznurki, składając je na pół. Wyrównaj.
  • Zaplatanie zacznij od dwóch najbardziej zewnętrznych sznurków, a pozostałe ułóż w ich wnętrzu. Chwyć całość i zwiąż węzeł spiralny (jeśli nie wiesz jak wygląda – bez problemu znajdziesz instrukcję jego wiązania np. na filmikach z YouTube). Prawy sznurek przełóż nad pozostałymi i dołóż na niego lewy, następnie lewy przełóż pod rdzeniem i wyciągnij utworzoną pętelkę.
  • Zaciśnij, otrzymując pierwszy węzeł.
  • Identycznie postępuj za każdym kolejnym razem, aż do chwili utworzenia spirali około 16 cm, to będzie dolna część makramy
  • Kolejny etap to stworzenie ramion kwietnika – dzielimy 16 sznurków na 4 części, każda po 4 sznurki i znów korzystamy z węzła spiralnego wyplatanego na każdej z nich. Schemat: 15 węzłów, 22 węzły, 15, i 20 płaskich na koniec.
  • Ostatni etap to wykonanie miejsca na doniczkę, która znajdzie się między dolną, a górną częścią makramy

Dodatkowo, na koniec można również wykończyć ogon kwietnika, również splatając go w dekoracyjne węzły.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]