Urządzenie minimalistycznej powierzchniowo kuchni w bloku to nie lada wyzwanie. Z jednej strony musi być ona praktyczna, pozwalając na swobodne przemieszczanie się w środku, z drugiej zaś, utrzymywać przytulny klimat i prezentować się atrakcyjnie. Jak to połączyć przy małej przestrzeni? Podpowiadamy!
Funkcjonalna malutka kuchnia w bloku
Przed kupieniem jakichkolwiek mebli, należy precyzyjnie zaprojektować każdy detal i mebel, jaki zamierzamy w niej wstawić. Dobrze będzie posłużyć się zarówno sprawdzonymi przez architektów pomysłami, jak i dostępnymi w sieci kreatorami 3D, które „na sucho” umożliwią nam sprawdzenie, jakie ustawienie mebli będzie najlepsze przy konkretnych rozmiarach kuchni. Dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających nieco większy kapitał może być również zlecenie projektantom stworzenia kuchni na wymiar. Taka malutka kuchnia w bloku wymaga naprawdę dużej uwagi, dlatego oko fachowca jak najbardziej wskazane!
Pomysły do wykorzystania:
- Połączenie małej kuchni z salonem na zasadzie stworzenia aneksu kuchennego. Taka przestrzeń optycznie będzie dużo większa i nie spowoduje efektu „klitki” w postaci dwóch, małych pomieszczeń.
- Wybór sprzętów w zabudowie meblowej. Dla przykładu estetycznie schowana w meblach zmywarka nie będzie straszyć zupełnie innym niż meble wyglądem, a jej schowanie wewnątrz, oszczędzi miejsce.
- Dopasowanie mebli od podłogi aż do sufitu – nie zostawiamy pustych przestrzeni, skoro każdy centymetr jest tu na wagę złota!
- Ciągi meblowe zamiast szafek wolnostojących. Im bardziej zwarta będzie konstrukcja, tym lepiej!
- Wybór mebli na całą ścianę, ale zaprojektowanych tak, by nie były one głębokie. Taki układ pozwoli zachować więcej miejsca na chodzenie po pomieszczeniu i zarazem wykorzysta całą ścianę do A do Z
- Jeśli marzy nam się wyspa kuchenna, która jest domeną wnętrz dużych, postawmy na wyspę na kółkach. Jej mobilność pozwoli na wygodne przestawianie całości z miejsca na miejsce, kiedy okaże się, że w docelowo wybrany punkcie taka wyspa po prostu przeszkadza domownikom.
- Maksymalne wykorzystanie ścian: półeczki + funkcyjne panele, na których można zawiesić chochelki, rondle czy inne naczynia.
Elementem koniecznym w małych kuchniach jest również właściwa kolorystyka frontów meblowych. Co do zasady wybieramy tu barwy jasne i ciepłe, żadnych nowoczesnych szarości, grafitów czy czerni, które optycznie jeszcze bardziej zmniejszą powierzchnię! Warto postawić na biel z żywszymi wykończeniami, jasne błękity, pastelowe beże, róż. Im będzie jaśniej, tym przyjemniej, a do tego nie będziemy mieć wrażenia „ścisku” w takim małym pomieszczeniu.