Wybór odpowiednich mebli do ogrodu to zwykle wyzwanie, którego rozpoczęcie wiąże się na szczęście z większą liczbą uśmiechów niż nerwów. W końcu to znak, że właśnie urządzamy wymarzone miejsce do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu! Jakie mamy w tym kierunku opcje? Co ciekawego oferują producenci i sklepy ogrodnicze i jak się w tym wszystkim połapać? Podpowiadamy!

Jak wybrać meble ogrodowe?

Istnieje ledwie kilka prostych zasad, których przestrzeganie ułatwi ci dobór ogrodowego umeblowania. Po pierwsze: dopasuj styl mebli do ogrodu i do własnych pomysłów. Miejsce pod zadaszonym tarasem ma się przede wszystkim podobać tobie, więc to jest punkt kluczowy, którego nie warto pomijać np. na rzecz trendów, które nam się nie podobają wcale. Po drugie: kup meble odporne na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie będziesz się o nie obawiać w czasie deszczu czy silnych wiatrów. Po trzecie: sprawdź, czy są mocne i stabilne. To wszystko!

Meble ogrodowe – podstawowe rodzaje

  • Drewniane – stabilne, masywne, mocne i pięknie prezentujące się na tle ogrodowej zieleni. To jedna z najczęściej wybieranych opcji na meble ogrodowe, przy czym trzeba pamiętać, że drewno wymaga systematycznej konserwacji, więc co roku, dwa, należy je przeciągnąć impregnatem lub innym środkiem konserwującym, tak, że zabezpieczyć całość przed drzewnymi szkodnikami, grzybem i utratą wizualnej jakości.
  • Rattanowe – wykonane z naturalnego, wspaniale wyglądające rattanu, który w miejscu naszego ogrodowego wypoczynku daje wrażenie plecionki. Stylowe, ale z ważnym minusem: są mniej odporne na deszcz i mogą pod jego wpływem szybciej niszczeć. Jeśli wybieramy rattan, to najlepiej do miejsca zadaszonego, do którego deszcz nie dociera. Tu również, jak w przypadku drewna, będzie wymaga systematyczna konserwacja i co ważne, chowanie na zimę do suchego pomieszczenia.
  • Technorattanowe – podobnie, jak wyżej ALE (!) wykonane ze sztucznego tworzywa. Nie ma w nich nic naturalnego, za to są o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe niż ich pierwowzór, rattan. Deszcze, śnieg i mrozy – niegroźne, ale i tak warto narzucić na nie wtedy folię czy brezent. Dłużej posłużą i nie będzie ich trzeba na wiosnę szorować.
  • Aluminiowe – najbardziej wytrzymałe i solidne, a dzięki ciekawym pomysłom współczesnych projektantów, również ładne. Jeszcze lata temu nie zwracano na nie uwagi z racji na toporność wizualną, ale dziś to już przeszłość.
  • Plastik – najtańsze, ekonomiczne, wytrzymałe i niestety w dużej mierze brzydkie. Mogą stanowić dobry pomysł na tymczasową aranżację miejsca relaksu, ale na dłuższą metą stracą na urodzie.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]