Miskant Cukrowy znany jest prawdopodobnie większości z nas, możemy jedynie nie kojarzyć jego nazwy. Pochodzi z Azji i tam występuje naturalnie. Jest to jednak także bardzo popularna, ozdobna trawa, którą spotykamy w wielu ogrodach na świecie. Należy do rodziny wiechlinowatych. Potrafi osiągnąć do 2 metrów wysokości i więcej, co sprawia, że jest naprawdę okazała. Latem jej liście są żywo zielone, jesienią pięknie się wybarwiają a od końca lata do zimy kwitną imponującym kwiatostanem o srebrzystym kolorze. Osiąga on nawet do 25 cm i jest wyjątkowo puszysty. Miskant zaczyna kwitnąć w sierpniu, czasem we wrześniu.

Miskant Cukrowy- wymagania.

Zacznijmy od gleby. Miskant Cukrowy najbardziej lubi gleby dobrze przepuszczalne i najlepiej piaszczyste. Środowisko, które mu sprzyja jest kwasowe, jednak da radę również na gruncie o odczynie obojętnym. Stanowisko, na którym rośnie powinno być dobrze nasłonecznione. Nie lubi też przeciągów, więc planując ogród warto wybrać dla Miskanta miejsce, gdzie będzie możliwie jak najbardziej zasłonięty. 

Miskant Cukrowy- uprawa.

Miskant Cukrowy jest naprawdę prosty w uprawie. Jeśli tylko spełnimy podstawowe wymagania, to będziemy cieszyć się nim długo przy niewielkim nakładzie pracy. Jest bardzo odporny na mrozy- wytrzymuje temperatury sięgające nawet -30 stopni! Bez problemu więc przetrwa nawet najostrzejsze, polskie zimy, które już w zasadzie się nie zdarzają. Nie jest też wymagający co do podlewania. Jest dobrze ukorzeniony, więc potrafi przetrwać długie okresy suszy. W normalnym warunkach nie musimy nawadniać go wcale. W wyjątkowo suchych porach warto go delikatnie wspomóc, ale bez tego również powinien dać sobie radę. To, o czym warto pamiętać to to, iż Miskant Cukrowy jest rośliną ekspansywną. Oznacza to tyle, że jeśli pozwolimy mu rozrastać się bez kontroli, zagłuszy inne rośliny w pobliżu i najchętniej przejąłby w szybkim tempie cały ogród. Najlepiej utrzymywać ją w ryzach porządnymi przegrodami i w razie potrzeby interweniować. 

Miskant Cukrowy- zastosowanie.

Miskant Cukrowy to od wielu lat jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych w ogrodach. Jest dobrym wyborem nawet dla początkujących ogrodników amatorów. Odporność i długowieczność to zdecydowanie największe zalety rośliny. Dzięki temu, że uprawa jej nie wymaga wielkiego zaangażowania, trawę tę spotkamy często w miejscach publicznych. Najczęściej ozdabia parki miejskie, osiedlowe kwietniki czy zbiorniki wodne. Sprawdzi się jednak też na pasch zieleni, ponieważ jest wyjątkowo twarda i odporna a także nie przeszkadza jej wzrastanie w pełnym słońcu.