Styl rustykalny przywodzi nam na myśl starodawne domy, głównie wiejskie. Urządzane kobiecą ręką babci, do której tak chętnie wrócilibyśmy choćby na jedno wakacyjne popołudnie. Nic dziwnego, że moda na styl rustykalny tak szybko podbiła nasze serca i nowoczesne, loftowe wnętrza idące z duchem czasu wciąż nie mogą wziąć nad nim góry. Wydawałoby się, że jako społeczeństwo będziemy chcieli otaczać się coraz to bardziej modernistycznymi pomieszczeniami. Okazuje się jednak, że serce ciągnie nas do tego, co znane i tradycyjne. 

Styl rustykalny, czyli jaki?

Co charakteryzuje styl rustykalny? Jest to przede wszystkim odniesienie do sielskiego, wiejskiego klimatu dawnych lat.  Styl ten będzie więc pełen naturalnych akcentów i materiałów. Len, plecione koce i narzuty, wełna to coś, co odnajdziemy w zasadzie w każdej rustykalnej aranżacji. W pomieszczeniach dominują jasne barwy- biele, beże. Nieodłącznym elementem, bez którego nawet nie ma co wyobrażać sobie rustykalnego wnętrza jest oczywiście drewno. 

Styl rustykalny to drewno, drewno i jeszcze raz drewno. 

Drewno jest nieodłącznym elementem stylu rustykalnego. Drewniane podłogi, elementy ścian, zabudowy oraz same meble najczęściej wykonane są z surowego materiału z widocznymi słojami, ewentualnie pomalowane na biało. W wielu aranżacjach spotkamy też ciosane belki pod sufitem czy pozostawione w stanie surowym wsporniki w postaci drewnianych bali od podłogi do sufitu. Również parapety, blaty czy stoły najczęściej są po prostu lekko obrobioną i zabezpieczoną deską. 

Dodatki w stylu rustykalnym.

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu rustykalnym, to naprawdę dużo uwagi warto poświęcić dodatkom. Pomieszczenie w tym wypadku jest zawsze proste- dominują jasne barwy i minimalistyczne wyposażenie. To dodatki sprawiają, że całość staje się przytulna i swojska. Aby nie zepsuć koncepcji powinniśmy wystrzegać się wszelkich błyszczących przedmiotów, które mogłyby wpadać w styl glamour. Zawsze mile widziane będą lniane czy wełniane narzuty, koce i obrusy. Całość możemy dopełnić elementami folkloru, choćby na poszewkach poduszek czy serwetach. W związku z tym, że styl rustykalny wykorzystuje naturalne materiały, w tak urządzonym domu zawsze znajdzie się miejsce dla wszelkiego rodzaju rękodzieła. Daje też pole do popisu miłośnikom mebli i sprzętów domowych w duchu zero waste czy do it yourself.                                  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]