Wiszący fotel, bo tak w najbardziej obrazowy sposób określa się krzesło brazylijskie, to jeden z tych domowych „mebli”, który marzy się wielu z nas. Nic dziwnego – jest niezwykle wygodny, umożliwia bujanie się w powietrzu, a z racji podwieszenia go np. pod sufitem, nie zajmuje wiele miejsca i zostawia pod nogami wolną przestrzeń. Co ciekawe, można go wykorzystać zarówno w domu, jak i np. w ogrodzie, po zamontowaniu w dachu ogrodowego tarasu, albo na konarze drzewa.

Krzesło brazylijskie – wariacje i możliwości

W zależności od własnych oczekiwań, wiszący fotel możemy dobrać do wystroju mieszkania, własnych predyspozycji kolorystycznych, ale i wielkości posiadanego pomieszczenia, w którym miałby się on znaleźć. Moda na takie brazylijskie krzesła zadomowiła się w Polsce na dobre, dlatego też w sklepach mamy do wyboru coraz więcej ich ciekawych wariantów.

  • Modele z tkaniny – bez specjalnych siedzisk, wyjątkowo lekkie, łatwe w montażu, minimalistyczne
  • Warianty cięższe – z siedziskami (najczęściej są to wbudowane lub wymienne poduchy) i podłokietnikami
  • Opcje krzeseł dekorowanych frędzlami lub wykończeniem sznurkowym
  • Krzesła z możliwością rozciągnięcia się na nich do pozycji hamaka

Dziś krzesła brazylijskie widuje się nie tylko w polskich domach, firmach, na tarasach i w ogrodach, ale i na balkonach, gdzie można je swobodnie podwiesić dzięki zwartej konstrukcji, która nie zajmuje wiele miejsca.

Zalety:

  • Wygodne odciążenie kręgosłupa
  • Możliwość siedzenia w pozycji tradycyjnej ale i bujania się, co rozluźnia mięśnie i działa kojąco na skołatane nerwy. Zalety odstresowujące i relaksacyjne – bardzo często tego typu fotele umieszczane są w gabinetach terapeutycznych, salkach psychologów i w pomieszczeniach, w których prowadzi się różnego rodzaju terapie zajęciowe.
  • Montaż w mieszkaniu lub na zewnątrz. Tu sprawdzamy jaki sposób instalacji zaleca producent i czy fotel może wisieć pod gołym niebem (wykonanie z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne) czy też miejscem jego przeznaczenia jest wyłącznie mieszkanie.
  • Możliwość wyboru modelu „otulającego” podwieszanego do sufitu np. na haku, albo wersji rozłożystej, z dodatkowym drążkiem poziomym nad głową, dzięki czemu brzegi fotela nie dotykają ramion, a w środku robi się znacznie więcej miejsca. W takim układzie na fotelu mogą siedzieć dwie osoby, przy czym warto tu zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie podane jest przy każdym wariancie.

Cenowo najtańsze modele można dostać już za kilkadziesiąt złotych, ale znajdziemy również w sklepach modele luksusowe, z dodatkowymi „bajerami” w cenie kilkuset złotych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]