Mole ubraniowe to specyficzne, niewielkie motyle nocne, które jako miejsce żeru wyjątkowo upodobały sobie szafy, szafki i wszystkie te miejsca, w których przechowujemy odzież. To właśnie one są najpopularniejszym w Polsce szkodnikiem niszczącym ubrania i sprawiającym, że w krótkim czasie cała zawartość szafy może okazać się konieczna do wymiany. Pierwsze małe dziurki odkryte na powierzchni ubrań są pierwszym sygnałem tego, że zadomowiły się właśnie w naszej garderobie.

Jak zwalczać mole ubraniowe?

Jest kilka sposobów na to, by skutecznie i możliwie szybko pozbyć się tych uciążliwych owadów. Mole włosienniczki, bo tak fachowo nazywają się odzieżowe szkodniki mają rzeczy, których wyjątkowo nie lubią, dlatego warto je znać, by w razie potrzeby natychmiast po nie sięgnąć.

Lista działań:

  • Profilaktycznie, zanim mole pojawią się w szafie, możemy w niej zawiesić specjalne woreczki z lawendą. W sklepach znajdziemy je np. w postaci przyklejanych do ścian szafy torebek czy zawieszek do zamocowania na drążku. Mole nie znoszą zapachu lawendy i jeśli tylko pojawi się ona w ich okolicy, szybko biorą nogi (a raczej skrzydła) za pas.
  • Kulki na mole, przyczepki specjalistyczne
  • Plastry dwustronnie klejące – najpierw wabią owady zapachy, a potem, kiedy szkodnik na nich siądzie, przyklejają go do swojej powierzchni i już nie pozwalają odfrunąć. To rodzaj bardzo skutecznej pułapki.
  • Rozpylenie wewnątrz szafy trującego dla moli preparatu. Uwaga: po 2-3 dniach od jego zastosowania należy wyjąć wszystkie ubrania, jakie się w środki znajdowały i je wyprać. Pozbędziemy się w ten sposób i ewentualnych larw zostawionych przez mole na ciuchach, i zapachu trującej substancji
  • Przygotowanie „na szybko” domowej roboty środka na mole. Wykorzystujemy do tego napar z octu wymieszany z olejkiem lawendowym. Metoda ta była znana jeszcze naszym babciom, na długo przed tym, zanim w sklepach pojawiły się specjalistyczne środki. Tak przygotowany napar wlewamy do miski i wkładamy w szafie. Można go podzielić na mniejsze miseczki i rozłożyć w różnych punktach meblach, tak, by zmaksymalizować efekty. Mole zwabione zapachem zwyczajnie utopią się wewnątrz naczynia.

Na jakich ubraniach najchętniej żerują mole włosienniczki? Uwielbiają bawełnę, jedwab, wełnę i tworzywa wykonane z futra, ale kiedy są głodne – nie wybrzydzają. Zjedzą odzież z innych materiałów, potem zaczną nadgryzać dywany, tapicerowane obicia mebli, a dalej zasłony i firanki. Potrafią siać prawdziwe spustoszenie, dlatego z wprowadzeniem środków je niszczących nie warto zwlekać.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]