Stacja Muzeum, dawniej Muzeum Kolejnictwa Warszawa, to miejsce, gdzie obejrzeć można eksponaty związane z pracą kolei, doskonale odwzorowane makiety i modele, a także prześledzić historie kolejnictwa w Polsce. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca Warszawa Główna Osobowa przy ul Towarowej 3.

Muzeum Kolejnictwa Warszawa — historia

Muzeum powstało w latach 30. ubiegłego wieku, a placówkę do życia powołał minister komunikacji. Jej celem było dokumentowanie działalności koleji na ziemiach polskich. Zbiory gromadzono w dawnej łaźni carskiej w pobliżu Zamku Królewskiego, niestety, w wyniku bombardowań w czasie II wojny światowej wszystkie zostały zniszczone.

Placówka została reaktywowana w 1972 roku. Ulokowano ją na terenie dworca Warszawa Główna Osobowa, gdzie do dzisiaj podziwiać można eksponaty związane z pracą kolei, m.in. XIX wieczne bilety, rozkłady jazdy, mundury, doskonale odwzorowane makiety i modele, a także prześledzić w kolejnych salach historię kolejnictwa w Polsce. Z kolei na ekspozycji zewnętrznej zobaczyć można dziesiątki lokomotyw, głównie z I połowy XX wieku. Do najciekawszych i najcenniejszych eksponatów należy wagon tzw. Salonka Bieruta i jedyny w Europie, w pełni zachowany pociąg pancerny.

Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną, m.in. ciekawe warsztaty dla dzieci. W poniedziałki wejście jest za darmo. W inne dni dorosły płaci 12 zł.

W 1986 roku W Sochaczewie utworzono Oddział Muzeum Kolejnictwa. Dziś działa on pod nazwą Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zgromadzono tu eksponaty związane z działalnością kolejek wąskotorowych na Mazowszu. Muzeum organizuje także przejazdy zabytkowym pociągiem na trasie do Puszczy Kampinoskiej.

Muzeum Kolejnictwa Warszawa — zwiedzanie

Adres Stacji Muzeum: Warszawa, ul. Towarowa 1

Godziny otwarcia:

poniedziałek w godz. 10.00 – 14.00 – wstęp wolny.
wtorek-niedziela w godz. 10.00 – 17.00
Skansen Lokomotyw czynny od godz. 10.00 do 16.00

Ceny biletów:

normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
Lekcje muzealne – 40 zł

Adres Muzeum Kolei Wąskotorowej: Sochaczew, ul. Towarowa 1

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela w godz. 10.00 – 15.00 środy – wstęp wolny)
w poniedziałek i dni poświąteczne muzeum nieczynne

Ceny biletów:

normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
Lekcje muzealne – 40 zł.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]