Około godziny drogi autem od Warszawy, nieopodal Pułtuska, znajduje się Siedlisko Leluja. 100-letnia chata kurpiowska, stodoła, pastwisko, kury, kozy, konie, a wkoło pola, lasy i piękne ekologiczne łąki. Właściciele tego miejsca, Monika i Wojciech, dbają o każdego gościa i sprawiają, że każdy czuje się tu swobodnie. Dorośli mają wrażenie, że przenieśli się do czasów dzieciństwa, a dzieci otrzymują możliwość odkrycia dobrodziejstwa przebywania na polskiej wsi.

Siedlisko Leluja – co to za miejsce?

Siedlisko znajduje się w otulinie Puszczy Białej, na terenie Kurpi Białych. Właściciele długo szukali nazwy nawiązującej do Kurpi, mało znanej krainy w Polsce. Ostatecznie zdecydowali się na Siedlisko Leluja, a słowo leluja oznacza wycinankę kurpiowską.

Jest to miejsce w pełni naturalne. Gospodarze sami pieką chleb, robią makarony i sezonowe przetwory, a także wytwarzają sery z mleka krowiego i koziego. Wszystko wykonane jest z najlepszych składników.

Siedlisko Leluja — atrakcje dla dzieci

Miejsce jest wprost stworzone dla dzieci, które mogą tu robić wszystko to, na co w danej chwili mają ochotę. Biegać, taplać się w błocie, skakać w sianie, robić zabawki z patyków i sznurka… Atrakcji jest mnóstwo!

Plac zabawa

Oczywiście nie brakuje również placu zabaw, chociaż ten w Siedlisku przypomina bardziej tor przeszkód… Wszystkie dostępne tu konstrukcje wykonane zostały własnoręcznie przez gospodarzy, głównie z desek, opon i łańcuchów. Wzdłuż toru z przeszkodami zamontowana jest tyrolka.

Na placu zabaw stoi także drewniany domek, z którego rozciąga się widok na całą okolicę. Tuż obok ustawiono trampolinę, która kusi nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Są także huśtawki dla większych dzieci i jedna dla maluchów. Na terenie Siedliska znajduje się też piaskownica.

Stodoła

Ponadto w wielkiej stodole, którą gospodarze Siedliska przerobili według własnego pomysłu, jest specjalnie wydzielone miejsce, gdzie dzieci mogą skakać na sianie. Zamontowano tu także liny, na których można się pobujać i w razie czego mieć miękkie lądowanie. Na sianie przymocowana jest huśtawka typu gniazdo, która służy również jako kręciołek.

Mini Zoo

W Siedlisku Leluja nie brakuje również zwierząt, a najwięcej jest kóz i owiec. Mieszkają tu także kury i koty. Zwierzęta nie siedzą zamknięte za kratami, ale poruszają się swobodnie po całym gospodarstwie. W każdej chwili można pogłaskać kozę czy owcę i podejrzeć jak kura szuka robaczków.

Na terenie Siedliska znajduje się kilka budek dla ptaków, które zostały zrobione podczas zorganizowanych warsztatów dla dzieci. W okresie lęgowym można zobaczyć jak zamieszkujące w budkach ptaki karmią swoje pisklęta.

Staw „Lelujowe morze”

Na terenie Siedliska znajduje się mały staw, który właściciele nazwali „Lelujowe morze”. To idealne miejsce na letnie kąpiele i zabawy w piasku. Pomyślano tu również o pontonowej zjeżdżalni. Z kolei po przeciwnej stronie stawu znajduje się mały pomost do skoków do wody.

Ważna informacja dla wędkarzy: zabierzcie swoje wędki, bo staw jest zarybiony.

Siedlisko Leluja – co dla gości?

Goście mają okazję przenocować w starej chacie kurpiowskiej, która została przerobiona na dom gościnny. Znajdują się w nim 3 funkcjonalne pokoje, 2 łazienki, salon, kuchnia i taras. Obok znajduje się wiata z grillem i wędzarką. Chętni mogą przenocować w stodole na sianie. Niebanalnie noc spędzić można także w Tipi i na Lelujowej Ambonie, znajdującej się w Leśnej Bazie Biwakowej. Do dyspozycji gości jest także sala kinowa w stodole i sauna.

Jeśli chodzi o jedzenie, to naprawdę jest ono przepyszne. Wszystko jest świeże, a gospodarze większość produktów robią własnoręcznie. Jak na prawdziwą wieś przystało zjeść tu można tradycyjne polskie dania jak schabowe i mielone, a w wersji wege np. jajko sadzone zsiadłym mlekiem. Na przystawkę lub na deser warto spróbować wyśmienitych domowych kozich serów, z których Siedlisko słynie.

W sezonie letnim, Siedlisko Leluja otwarte jest w weekendy od 12:00 do 18;00 również na jednodniowe wizyty gości indywidualnych. Przed przyjazdem należy zarezerwować miejsce. Z uwagi na duże zainteresowaniem warto zrobić rezerwację z dużym wyprzedzeniem.

W związku z tym, że jest to prawdziwa polska wieś, najlepiej dojechać tu autem.

Adres: Wielgolas 25, 07-215 Obryte, Ostrołęka.

telefon: 512 291 685.

e-mail: siedliskoleluja@o2.pl.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]