Osłona balkonowa jest dziś jednym z najchętniej poszukiwanych dodatków, które z jednej strony osłaniają przestrzeń przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, z drugiej chronią przed wiatrem, a z trzeciej są po prostu ładną ozdobą naszego balkonu. W sklepach wnętrzarskich można dostać różne modele takich osłon. Czym różnią się od siebie i na który warto postawić? Podpowiadamy!

Najlepsza osłona balkonowa – przegląd możliwości

O najwyższej skuteczności danej osłony możemy mówić za każdym razem wyłącznie w kontekście tego, czego od takiego produktu oczekujemy. Czy ma być szczelną zasłoną przed sąsiadami czy może przed przechodniami, jeśli mieszkamy np. na parterze czy pierwszym piętrze? Czy ma stanowić zabezpieczenie przed ucieczką ukochanego kota? A może po prostu chronić przed wiatrem, gdy mieszkamy na górnych piętrach wieżowca? Najlepsza osłona balkonowa zawsze będzie tą, która spełni nasze, a nie cudze (!) oczekiwania.

Opcje, modele, pomysły:

  • Osłony boczne – montowane na stałe lub składane. Umieszcza się je na skrajnych ściankach lub barierkach balkonu tak, że stojący tuż obok sąsiedzi z mieszkań przyległych, nie są w stanie zajrzeć do środka. Ceny w przedziale 120 – 200 zł za sztukę, zależnie od jej dekoracyjności i wytrzymałości.
  • Osłony całościowe na barierki – wykonane z wodoodpornych tkanin, bambusa, rattanu czy popularnego technorattanu. Szczelnie zakryją cały balkon do mniej więcej wysokości pasa, tworząc wewnątrz prywatną przestrzeń nienarażoną na spojrzenia obcych. Ceny: od kilkudziesięciu złotych dla wersji podstawowych.
  • Markizy i osłony roletowe – mocowane pod sufitem i spuszczane do dołu wtedy, kiedy jest to konieczne. Świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, których okna wychodzą na południe, a co za tym idzie, stale narażone są na wysokie nasłonecznienie i szybkie nagrzewanie się. Markizy spuszczane do dołu pozwolą w szczycie temperatur odciąć wnętrze od słońca, zachowując w nim przyjemny chłód. Ceny od kilkuset do nawet około 1000 zł, zależnie od rodzaju markiz i sposobu ich sterowania. Ręcznie obsługiwane będą tańsze, a sterowane elektrycznie – droższe.
  • Osłony barierkowe stylizowane – np. do złudzenia przypominające leśny dywan, ścianę z bluszczu, ale też murek elewacyjny, klinkier czy taflę szkła. Ten rodzaj osłon zwykle jest droższy, chyba że postawimy na warianty wykonane na zwykłym plastiku.

Przed zakupem konkretnego typu osłony dobrze jest upewnić się czy jej rozmiar zgadza się z wielkością balkonu, długością barierek itd., a jeśli nie, to czy materiał pozwala na jego swobodne przycięcie i dopasowanie do powierzchni.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]