Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Co wziąć pod uwagę, żeby dzieciom dobrze się w nim mieszkało i jednocześnie, żeby każde z nich miało w nim kawałek własnej przestrzeni? Podpowiadamy jak to zrobić!
Sprawdzone pomysły na pokój dla rodzeństwa
Po pierwsze: nawet jeśli rodzeństwo wprost za sobą przepada i najchętniej wszystko robiłoby razem, co zresztą często jest rzadkością, warto zadbać w ich pokoju od odpowiedni podział przestrzeni. Pozwoli to każdemu z dzieci na odrobinę „odpoczynku” od siebie i zarazem w żaden sposób nie zaburzy ich relacji.
Jak wyznaczyć granicę między obiema częściami? Najlepiej sprawdzi się dywan oddzielający łóżko jednego dziecka, od drugiego. Będzie on stanowił miejsce do wspólnej zabawy i zarazem rozgraniczy obszar snu i indywidualnego, własnego miejsca.
- W miarę możliwości ustaw łóżka po przeciwnych stronach pokoju
- Możesz wykorzystać zestawy łączące łóżko z biurkiem, tak by również przestrzeń do nauki czy zabawy przy własnym stoliku była osobna
- Jeśli konieczne jest łóżko piętrowe zadbaj o to, by starsze z rodzeństwa spało na górze, a młodsze na dole (bezpieczeństwo)
- Koniecznie wyposaż miejsce do spania w dwie lampki, tak, żeby uniknąć kłótni o to, kto gasi, kto zapala i kiedy. Każdy z maluchów będzie mógł sam o tym decydować i jednocześnie nie będzie musiał „prosić się” o światło ze strony brata czy siostry
Jakie jeszcze pomysły na pokój dla rodzeństwa są ważne? Te, które uwzględniają potrzeby dzieci co do płci, wieku i koloru aranżacji. Przed remontem dobrze jest z pociechami porozmawiać, co pozwoli łatwiej dopasować barwy, dodatki i potrzebne meble do faktycznych potrzeb. Jeśli rodzeństwo stanowią bracia lub siostry – z pewnością wybór barw będzie prostszy, ale gdy mowa o rodzeństwie mieszanym, wówczas konieczne będzie uwzględnienie i części potrzeb kolorystycznych chłopca i dziewczynki. W tym przypadku podział przestrzeni na strefę jednego dziecka i drugiego jest szczególnie istotny!
- Pomaluj dwie ściany pokoju na jeden kolor (podobający się pierwszemu dziecku), a dwie kolejne na drugi (dla drugiej pociechy)
- W każdej z tych stref umieść łóżko i meble dla odpowiedniego dziecka, tworząc tym samym jego kącik. Całość oddziel dywanem (patrz wyżej)
- Postaw na kolory neutralne, energetyczne lub wyciszające, w zależności od tego, czego potrzebuje dziecko. Często dla maluchów bardzo spokojnych lepiej sprawdzą się żywsze barwy, które je pobudzą, a dla dzieci pełnych energii – spokojniejsze, które będą relaksować.
Na koniec pooglądaj przykładowe aranżacje np. na blogach rodziców, którzy opisują wychowywanie swoich dzieci. Bardzo możliwe, że znajdziesz tam wiele inspiracji!