Małopolska obfituje w piękne, imponujące zamki. Część z nich to tylko ruiny, inne doczekały się odnowy. Większość stanowi główne atrakcje turystyczne regionu, ale znajdziemy tam także mniej popularne zamki. Które obiekty warto odwiedzić? Najpiękniejsze zamki w Małopolsce – poniżej TOP Lista.

Najpiękniejsze zamki w Małopolsce — TOP Lista

Zamek w Niedzicy

Tuż przy Jeziorze Czorsztyńskim wznosi się potężny zamek Dunajec, którego początki datowane są na XIV wiek. W tamtym czasie pełnił funkcję warowni granicznej, po której zostały już tylko fragmenty warowni górnej. W znacznie lepszym stanie zachowały się zabudowania XV-wiecznego zamku średniego i XVII-wiecznego zamku dolnego, utrzymanego w renesansowym stylu. Obecnie, zamek w Niedzicy ten jest jedną z największych atrakcji historycznych wśród warowni położonych w południowej części Małopolski i odwiedzają go dziesiątki tysięcy turystów z Polski, jak i zagranicy. Nagrywano tu także wiele scen filmowych. Obecnie właścicielem obiektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Zwiedzający mogą na miejscu skorzystać z restauracji, miejsc noclegowych oraz części muzealnej.

Zamek Pieskowa Skała

Pieskowa Skała położona jest we wsi Sułoszowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, i stanowi odział Zamku Królewskiego w Krakowie.

Pierwszą zabudowę wzniesiono za panowania Władysława Łokietka, kolejną – w czasie rządów Kazimierza Wielkiego. Zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Formę renesansowej rezydencji obiekt przyjął w czasie, kiedy był własnością rodziny Szafrańców. Następny właściciel, Michał Zebrzydowski, przekształcił zamek w strażnicę obronną. W 1718 roku zamek został strawiony przez pożar. Odbudowano go 60 lat później. W 1850 roku miał miejsce kolejny pożar. Świetność tego obiektu przywrócono dopiero w 1964 roku, czego efektem jest wspaniała warownia z muzeum eksponującym sztukę europejską. Możemy tu podziwiać m.in. okazałe wieże, loggie, tarasy widokowe, dwupiętrowy arkadowy dziedziniec wzorowany na tym znajdującym się na Wawelu oraz wspaniałe komnaty.

W pobliżu Pieskowej Skały znajduje się znana Maczuga Herkulesa, która jak podania głoszą: „zamku strzeże, rękę niszczącą od niego odwraca”.

Zamek Królewski na Wawelu

To jeden z najważniejszych zabytków historii w Polsce, a jego wartość historyczną potwierdza obecność na liście UNESCO. Zamek Królewski na Wawelu oblegany jest nie tylko przez Polaków, przyjeżdżają tu także turyści z całego świata.

W IX wieku Wawel stanowił najważniejszy ośrodek związku plemion wiślańskich. Kiedy na przełomie X i XI wieku został zdobyty przez Bolesława Chrobrego, utworzono tu biskupstwo oraz katedrę. W połowie XI wieku na Wawelu wzniesiono także rezydencję władcy. Za czasów Kazimierza Odnowiciela, miejsce to stało się stolicą państwa. Zamek na Wawelu był siedzibą królów aż do XVII wieku, kiedy stolicę przeniesiono do Warszawy.

Obecnie na Wawelu funkcjonują dwie odrębne od siebie instytucje: Katedra oraz zamek. Przez cały rok możemy zwiedzać:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie;
  • Prywatne Apartamenty Królewskie (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem);
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownię;
  • Wawel Zaginiony;
  • Sztukę Wschodu.

Do dyspozycji turystów są także trasy sezonowe, gdzie na zwiedzających czekają:

  • Smocza Jama;
  • Baszta Sandomierska;
  • budowle i ogrody Wawelu, których zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem.

Zamek w Niepołomicach

Niepołomice znajdują się niedaleko Krakowa, a piękny zamek znajdujący się w tej miejscowości nazywany jest „Drugim Wawelem”. Wzniesiono go na skarpie pradoliny Wisły na polecenie Kazimierza Wielkiego i pierwotnie pełnił funkcję obronną. Kolejni władcy traktowali zamek jako jedną ze swoich rezydencji i punkt wypadowy wypraw łowieckich do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Również późniejsi królowie chętnie z niego korzystali, a Zygmunt I Stary oraz Zygmunt August mocno go przebudowali. Zamek zyskał wtedy formę czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami wspartymi na trzech słupach. Wtedy też powstały słynne „ogrody królowej Bony”.

Dziś w pięknych wnętrzach mieści się Muzeum Niepołomickie oraz hotel.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn, a właściwie jego ruiny, znajdują się we wsi Rudno, która położona jest około 150 km od Trzech Koron. Od czasów średniowiecznych aż do XVII wieku obiekt ten stanowił rezydencję majętnej rodziny Tęczyńskich. Zwiedzanie zamku jest możliwe dopiero od roku 2016, dzięki staraniom stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn”, które doprowadziło do rekonstrukcji znacznej jego części.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]