Domowej roboty nalewka z winogrona jest nie tylko świetnym pomysłem na smaczny alkohol naturalnego pochodzenia, ale i opcją zyskania napitku naprawdę zdrowego! Już sam główny jej składnik, jakim są winogrona, niesie za sobą moc zdrowotnych korzyści: od bycia cennym dla naszego organizmu składnikiem odżywczym, aż po środek niewytworzony sztucznie, który zapobiega wielu chorobom.
Jakie zalety ma nalewka z winogrona?
Do podstawowych korzyści takiego napitku zaliczamy działanie alkalizujące i osłabiające niepotrzebne zakwaszenie organizmu oraz poprawę perystaltyki jelit i przemiany materii. Nalewka tego typu jest wprost idealna dla osób, w których diecie znajduje się za dużo mięsa, a za mało tak ważnych dla nas warzyw, owoców czy nawet mleka. Winogrona zawierają bor pozwalający utrzymać na właściwym poziomie estrogen oraz flawonoidy będące naturalnymi przeciwutleniaczami, co sprawia, że skutecznie likwidują wolne rodniki i tworzą barierę ochronną przed chorobami serca i krążenia.
Jak samodzielnie zrobić zdrową nalewkę z winogron?
Najlepszą nalewkę przyrządzimy z winogron mocno ciemnych, fioletowych.
Składniki: 1 kg winogron (im ciemniejsze, tym lepiej), pół litra wódki 40%, pół litra spirytusu 95%, pół kilograma cukru, kilka goździków, pół laski wanilii
Przygotowanie: Umyte owoce wkładamy do wymytego wcześniej słoja i dokładnie rozgniatamy widelce. Następnie na takie „rozpaćkane” winogrona wlewamy wódkę i spirytus, a później uważnie zakręcamy słój tak, żeby zamknięcie było szczelne. Wybieramy ciepłe miejsce w mieszkaniu i odstawiamy tam słoik na miesiąc. W międzyczasie możemy nim kilka razy wstrząsnąć, np. pod koniec każdego tygodnia, tak by płyny lepiej się ze sobą łączyły. Po miesiącu zlewamy alkohol ze słoika (nie wyrzucamy go!), a do leżących na dnie owoców wsypujemy cukier, goździki i wanilię, a potem znów odstawiamy, tym razem na 2 tygodnie. Dobrze jest codziennie lekko przemieszać zawartość słoja. Po rozpuszczeniu się cukru, co powinno nastąpić po ok 2 tygodniach, zlewamy powstały syrop i łączymy go z odlanym na samym początku alkoholem. To wszystko! Teraz możemy już umieścić nalewkę w buteleczkach i zostawić ją do dojrzenia. Czas dojrzewania powinien wynosić nie mniej niż kilka miesięcy.
Oczywiście, można pokusić się o zrobienie domowej nalewki również na bazie winogron jasnych (białych, zielonych), ale ich specyfika smakowa jest nieco inna, dlatego możemy być niemal pewni, że finalny produkt nie będzie aż tak smaczny jak oparty właśnie na ciemnych, dojrzałych winogronach.