Czy naprawdę jest Ci potrzebny nawilżacz na kaloryfer? Może to tylko zbędny gadżet, którego wcale nie musisz mieć? Warto wiedzieć, że optymalna wilgotność powietrza w naszych domach nie powinna być niższa niż 40%, a… potrafi spaść nawet do 10-ciu! W takich warunkach trudniej się oddycha i nie sprzyjają one ani zdrowiu ani komfortowi.
Czy nawilżacz na kaloryfer działa?
Standardowy nawilżacz na kaloryfer to urządzenie, które może w prosty sposób poprawić wilgotność powietrza w mieszkaniu i to bez stosowania żadnych dodatkowych sztuczek. Mało tego, odpowiednio dobrany, regulując wilgotność sprawi zarazem, że w powietrzu krążyć będzie mnie wirusów i drobnoustrojów, a to przełoży się też na lepsze zdrowie i większą odporność. Czy nawilżacz na kaloryfer działa? Oczywiście! Pod warunkiem, że właściwie go zamontujemy, a to akurat wcale nie jest trudne!
Klasyczny nawilżacz powietrza na kaloryfer wykonany jest z ceramiki, która doskonale wychwytuje ciepło. Posiada metalowe uchwyty, dzięki którym bez problemu wiesza się go na kaloryferze, a dzięki różnym dostępnym w sklepach wariantom można go dopasować wizualnie do wystroju mieszkania.
Jaki nawilżacz powietrza na kaloryfer – rodzaje
Poza całkowicie podstawowym nawilżaczem powietrza na kaloryfer, wyróżnić możemy i inne rodzaje, które cechują się różnymi parametrami, sposobem wykonania i metodą działania. Każdy z nich ma także inne wady i zalety.
Rodzaje nawilżaczy powietrz na kaloryfer
- Ewaporacyjne – z dodatkowym układem filtrującym o kapilarnej, bawełnianej strukturze, która intensyfikuje parowanie wody i skutecznie zwiększa wilgotność powietrza. Zwykle są dużo większe niż te standardowe i wykorzystują naturalny proces odparowywania wody.
- Parowe – najstarsze modele nawilżaczy powietrza, bardzo higieniczna, wizualnie efektowne i cechujące się wysoką wydajnością. To właśnie one najlepiej nadają się mieszkań o metrażu do 50 metrów kwadratowych.
- Ultradźwiękowe – wyjątkowo modne z racji na nowoczesny wygląd, cichą pracę i w niektórych modelach nawet opcję podłączenia do laptopa. Działają na zasadzie rozbijania wody na cząsteczki przy pomocy ultradźwięków. Ich obsługa jest prosta, ale nieprzestrzeganie zada bezpieczeństwa – niebezpieczne.
Nawilżacz powietrza na kaloryfer: wady
Do głównych wad nawilżaczy powietrza zaliczamy:
- Zwykle niską wydajność – jeden mały nawilżacz umieszczony na jednym kaloryferze dużego pokoju nie da rady poprawić wilgotności powietrza w całym domu! Żeby to się udało, będziemy ich potrzebować przynajmniej kilku
- W nawilżaczach ewaporacyjnych – konieczność wymieniania filtrów, które same w sobie są dość drogie i trzeba je zmieniać często.
- W nawilżaczach parowych – koszt wyższy eksploatacji. Urządzenia tego typu, choć bardzo wydajne pobierają sporo energii (do kilkuset złotych rocznie trzeba będzie doliczyć za prąd!)
- Podnoszenie temperatury mieszkania o kilka stopni – przy użytkowaniu nawilżaczy parowych
- Hałas – urządzenia zasilane prądem nie pracują cicho i mogą być denerwujące
Nawilżacz powietrza na kaloryfer: zalety
Najważniejszą zaletą nawilżacza powietrza na kaloryfer jest to, że przy naprawdę niskiej cenie doskonale poprawia wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja na szybkie poprawienie poziomu wilgotności powietrza, a tym samym:
- Zapewnienie sobie i bliskim lepszych warunków do oddychania
- Zatroszczenie się o stan roślin domowych, które w zbyt suchym powietrzu mogą tracić kolor liści i obumierać. Poprawa wilgotności powietrza będzie w ich przypadku zauważalna niemal natychmiast.
- Podniesienie wilgotności powietrza bez dodatkowych kosztów – nawilżacze klasyczne, ceramiczne nie są zasilane prądem, nie generują dodatkowych opłat
- Zmniejszenie ilości wirusów i zarazków krążących w powietrzu – ważbe dla alergików
- Wpłynięcie na lepsze samopoczucie podczas przebywania w domu – mniej kichania, mniej ospałości, lepsza energia
Nawilżacz powietrza na kaloryfer – ceny
Najtańszy nawilżacz powierza na kaloryfer to cena około 10 zł, przy czym należy pamiętać, że modele tańsze są zwykle mniej wydajne. Średnia cena całkiem już dobrego nawilżacza to ok 15-20 zł i najlepiej kupować je właśnie w tym przedziale. Oczywiście, jeśli nigdy dotąd nie korzystaliśmy z takiego urządzenia, to lepiej kupić nawet najtańsze (często dostępne w marketach i sklepach budowalnych) niż nie posiadać takiego praktycznego dodatku wcale. Różnica w wilgotności powietrza „z” i bez nawilżacza jest ogromna!