Niecierpek jest jedną z najliczniejszych gatunkowo roślin zielnych, które z powodzeniem można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Liczy sobie ponad 850 gatunków, a każdy z nich różni się kolorem kwiatów, kształtem liści i czasem kwitnienia. Z racji na swoją inwazyjność bardzo szybko się rozprzestrzenia i mnoży, dlatego jest niezwykle ceniony wszędzie tam, gdzie chcemy mieć autentyczne dywany kwiatowe. Świetnie wygląda na łąkach, przy płotach, na otwartych teren z dostępem do sadzawek czy tworzonych sztucznie akwenów oraz w innych miejscach o podwyższonej wilgotności.

Kiedy siać niecierpek?

Wybrany gatunek niecierpka, najlepiej z tych, które wyjątkowo dobrze przyjmują się w polskich warunkach (tu uwaga: część z nich rośnie tylko w Azji i Afryce i jest je u nas trudniej uprawiać), najlepiej siać w marcu i to w biorąc pod uwagę siew szklarniowy lub pod osłonami. Ten kwiat lubi wilgoć, ale nie przepada za mocnymi mrozami, dlatego pierwszy zasiew najlepiej wykonać właśnie pod osłoną, w ciepłej szklarni – do skrzynek.

Ziemia do niecierpka: można postawić na gotowe mieszanki przeznaczone ogólnie do wysiewu różnych nasion, ale i na ziemią liściową, wypełnioną dobrze torfem i piaskiem. Ten typ lubi glebę przepuszczalną i dobrze trzymającą wilgoć, dlatego należy mu ją zapewnić.

Podlewanie: klucz do pięknej uprawy! Niedobory wody są dla niecierpków prostą drogą do więdnięcia, opadania liści, zaniku kwiatostanu i uszkodzenia korzeni. Jeśli zamierzy je trzymać w domowych doniczkach, to o nawadnianiu nie powinniśmy zapominać. Dobrze jest też zraszać je wodą wtedy, gdy stanowią np. ciąg ozdobnych w ogrodzie, a panuje akurat czas suszy. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Stanowisko: półcieniste. Rośliny lubią słońce, ale nie na tyle, żeby wsadzać je na zupełnie otwartej przestrzeni bez dostępu do wody. Słoneczne stanowiska z operowaniem na nich promieni przez cały dzień – zdecydowanie odradzane.

Nawożenie: tak, ale nie w okresie od września do kwietnia. Dla roślin jest to czas spoczynku i nie powinno się w tym czasie ich zasilać. Najlepiej zastosować nawozy do roślin balkonowych oraz kwitnących – uniwersalne, lub jeśli sprzedawca podpowie coś typowo do niecierpków, to właśnie takie.

W uprawie warto przemyśleć różne odmiany tak, by siejąc je blisko siebie na otwartych przestrzeniach, uzyskać efektowną kolorystykę. W sklepach ogrodniczy dostaniemy m.in. odmiany bordowe, kremowe, żółte, białe, pomarańczowe, różowe, liliowe, czerwone, łososiowe, fioletowe, a nawet, ci ciekawe – wielobarwne. Zestawienie ich ze sobą robi wrażenie!