Choć już samo słowo „boazeria” u wielu z nas wywołuje wspomnienie podniszczonych, ciemnych deseczek przybitych na ścianach mieszkań rodem z PRL, to nowoczesna boazeria pcv przyjemnie zaskakuje! Daleko jej do dawnej tandety wykończeniowej, a swoimi wzorami, kolorami i zaletami – kusi do zastosowania jej w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy!
Co to jest panel PCV?
Żeby zrozumieć różnicę między PRL-owską boazerią a tą projektowaną współcześnie i stanowiącą doskonałe rozwiązanie dekoracyjne, trzeba zacząć od tego, co to jest panel PCV? To syntetyczny panel o lekkiej, komorowej konstrukcji, który powstał w procesie tzw. ekstruzji tworzywa PVC i zdecydowanie różni się od klasycznej boazeryjnej deski sprzed lat. Efektownie wykonany, możliwy do kupienia w dziesiątkach różnych kolorów i idealnie nadający się zarówno na ściany, jak i na sufity.
Jakie zalety mają panele PCV?
- Niska cena przy jednoczesnej pięknej formie i wytrzymałości wyższej niż drewniana deska!
- Są odporne na wilgoć – w przeciwieństwie do PRL-owskiego poprzednika. Nie puchną pod wpływem wilgoci, nie odkształcają się
- Nie narażają ścian na rozwój pleśni i grzybów
- Są odporne na korozję i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych
- Mają wysoką odporność na powstawanie w nich szczelin i skaz
- Doskonale chronią ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami
- Są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy co jakiś czas przetrzeć je szmatką
- Prosto się je montuje – wystarczą listwy montażowe
- Nadają ściankom nieskazitelnego wyglądu
- Tworzą na ścianie dodatkową warstwę izolacyjną
Jakie wady mają panele PCV?
Wad na szczęście mają mniej niż zalet, ale to nie znaczy, że są ich pozbawione. Główną ich wadą jest to, że nie tłumią dźwięków, a dodatkowo – fanom naturalnego drewna na ścianach, na pewno nie zastąpią jego charakterystycznego klimatu w 100%.
Panele ścienne z PCV, które imitują drewno
Oryginalne panele ścienne z PCV, które imitują drewno mogą stać się bardzo ciekawą dla niego alternatywą. Wizualnie dostępne są we wzorach i kolorystyce, która do złudzenia może drewno przypominać, chociaż całość wykonana jest z PCV. Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że panele ścienne z PCV, które imitują drewno są mniej niż oryginał narażone na działanie wody, odkształcenia czy niszczenie. Są również dużo lżejsze i w przeciwieństwie do drewna nie wymagają konserwacji.
Panele ścienne z PCV, które imitują kamień
Bardzo interesującym rozwiązaniem są dostępne na rynku panele ścienne z PCV, które imitują kamień. Zamiast ciężkiego i bardzo drogiego kamienia naturalnego do pokrywania ścian, wybieramy panele PCV – lekkie, nie wymagające zatrudniania profesjonalnej ekipy do ich montażu, nie powodujące obciążenia ścian ani sufitów i tym samym zmniejszające ryzyko dla naszego codziennego bezpieczeństwa (szczególnie jeśli w domu są dzieci). Same panele tego typu mogą przybierać najbardziej fantazyjne formy kamienia, od surowego betonu i marmuru, po imitację kolorowych kamieni kwarcowych, standardowego granitu czy kamieni egzotycznych.
Panele ścienne z PCV, które imitują płytki
Tańszym i lżejszym rozwiązaniem niż płytki jest też boazeria pcv, która do złudzenia je przypomina, ale wymaga o wiele mniej zachodu przy montażu. Takie panele ścienne z PCV, które imitują płytki można z powodzeniem zastosować np. na kuchennej ścianie między blatem roboczym a szafkami wiszącymi. W tym przypadku będą one odporne na wodę i przypadkowe jej rozchlapanie – dokładnie tak samo jak standardowe kafelki, ale ich lekkość i łatwość mocowania sprawi, że zwyczajnie będzie się z nich korzystać wygodniej. Atutem takich paneli jest też możliwość szybkiej ich wymiany na inny wzór i to bez konieczności kucia ścian, jak ma to miejsce w przypadku płytek ceramicznych.
Ile kosztuje metr paneli plastikowych?
To, Ile kosztuje metr paneli plastikowych z pcv zależne jest od ich wzoru, producenta i marki. Panele jednokolorowe, minimalistyczne będą kosztować mniej – ok 14-15 zł za metr kwadratowy, ale już boazeria pcv imitująca kamień czy drewno, będzie z racji jej urozmaiconego wzornictwa – droższa. Średnio możemy nastawiać się na ceny od 15 do ok 40 zł za metr kwadratowy.
Ciekawostka: Zestawiając cenę panelu z PCV z innymi produktami panelowymi np. zrobionymi z drewna, MDF, tapicerki, gipsu czy szkła – to właśnie panel plastikowy pcv będzie najtańszy!
Czym ciąć panele ścienne plastikowe? Wybór narzędzi
Przycinanie paneli pcv do takiej długości czy kształtu, jaki może być potrzebny np. w zagłębieniach ścian, wnękach czy przy wykończeniach w okolicy futryn, nie jest szczególnie trudne, ale wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi. Najlepiej wykorzystać do tego:
- Pilarkę ręczną lub stołową – ręczna to opcja dla fachowców, a stołowa dla osób, które mają kłopot z utrzymaniem równej linii podczas prac typowo manualnych.
- Ukośnicę – optymalna do tego czym ciąć panele ścienne plastikowe!
- Wyrzynarkę – tylko pod warunkiem, że nie używamy jej po raz pierwszy i wiemy, jak ją prowadzić prosto.
- Szlifierkę – wymaga dużej wprawy, dlatego do cięcia boazerii pcv wybiera się ją wyjątkowo rzadko
Ciekawostka: w/w narzędzia można nie tylko kupić w sklepach budowlanych, co do jednorazowego ich użycia zwykle się nie opłaca, ale i wypożyczyć. W dużych miasta bez problemu znajdziemy wypożyczalnie sprzętu budowlanego i to może się okazać idealne rozwiązanie!
Uwaga: próba cięcia ściennych paneli plastikowych nożem może skończyć się nie tylko uszkodzeniem panelu pcv, ale i zagrażać naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu, dlatego zdecydowanie odradza się takie pomysły!
Czym przykleić panele PCV do ściany?
Bardzo ważnym etapem w układaniu paneli pcv na ścianie jest wybór kleju, jakiego do tego użyjemy. Boazeria pcv musi dobrze trzymać się ściany, a klej powinien wyróżniać się odpowiednimi parametrami trwałości, tak by z czasem płytki panelowe zwyczajnie nie odpadły. Czym przykleić panele PCV do ściany? Optymalne będą kleje neoprenowe , polimerowe, szybkoschnące. Na opakowaniu każdych kupionych paneli znajdziemy instrukcję, w której na pewno będzie podany typ kleju zalecany przez producenta – temu wyborowi warto zaufać! Nowoczesne panele ścienne z PCV mogą być różnie wykonane i przeznaczone np. do specyficznego rodzaju ścian (cegła, beton, drewno itd.), a więc i zastosowanie konkretnego kleju do takiego podłoża będzie miało znaczenie!
Większość paneli smaruje się klejem w postaci równych pasów z odstępami około 15-20 cm i to ważna zasada ułatwiająca pracę, ale jeśli producent zaleca inaczej – trzymajmy się dokładnie takiej metody, jak opisana na opakowaniu.