Jak wygląda ogród planowany w stylu angielskim i jak podobny efekt osiągnąć przed własnym domem? Co w tej formie aranżacji jest najważniejsze, jak rozmieszczać rośliny i które gatunki pasują do tego idealnie? Podpowiadamy!

Ogródek angielski – najlepsze pomysły na aranżację

Żeby dobrze rozpocząć urządzenie swojego ogrodu na styl angielski, warto znać jego podstawowe cechy:

  • Natura jest najważniejsza! Całą uwagę skupiamy wokół takiego rozplanowania roślin, by nie było w tym widać ręki człowieka. Ma być naturalnie, pięknie, jak na pełnej kwiatów polanie.
  • Efekt końcowy to krajobraz zamknięty jedynie naszym ogrodzeniem
  • Rezygnacja z betonowych dodatków, chodniczków, sztucznych płotków i plastikowych podziałek wewnątrz ogrodu.
  • Odpuszczamy też rzeźby i wszystkie te elementy, które „trącą” cywilizacją.
  • Mała architektura – tak, ale zrobiona w możliwie niewidoczny sposób. Materiały: kamień, drewno, żwir, ziemia, czyli wszystko to, co wywodzi się z naturalnych ekosystemów.
  • Nie formujemy roślin w żadne kształty czy formy, których nie ma w naturze, ba! Wręcz przeciwnie: mieszamy je tak, jakby zrobiła to sama przyroda.

Idealny ogródek angielski w najlepszych pomysłach musi stanowić całość, która jest swojego rodzaju namiastką dzikiej łąki, barwnych kwiatów, zieleni i odrobiny dzikości.

Jakie rośliny do angielskiego ogrodu?

Róże – absolutny top 1 w takiej aranżacji. Różne gatunki i rozsianie ich po ogrodzie w sposób nieco nieregularny (jakby urosły w różnych miejscach same). Pomysł: będą pięknie wyglądać jako ozdoby małej architektury ogrodowej, furtek, bramek czy łuków wejściowych do domu.

Wonny jaśminowiec – jego białe kwiaty z żółtymi słupkami prezentują się pięknie od maja do czerwca, a sama roślina bardzo dobrze komponuje się z innymi. Pomysł: wykorzystać blisko przestrzeni wypoczynkowej, np. tarasu czy ławeczek.

Nagietek lekarski – będzie rozmnażał się sam, a jego intensywnie pomarańczowe kwiaty dodadzą terenom zielonym energetycznych barw.

Efektowna, fioletowa Budleja Dawida – ściągnie do ogrodu motyle i stworzy zakątki wyjątkowo romantyczne.

Różanecznik – jeden z najbardziej typowych kwiatów w angielskich krajobrazach. Można z niego stworzyć całe szpalery kwiatowe, ale i żywopłoty.

Czarnuszka damasceńska – błękitno-niebieska, kwitnąca nawet do września, a po przekwitnięciu zachwycająca charakterystycznymi, suchymi torebkami.

Ważnym elementem roślinnymi angielskiego ogrodu jest też bluszcz pospolity – szybko się mnoży, a jego przypominające gwiazdki liście od razu przyciągają uwagę. Dobrze jest go wsadzić w miejscach zacienionych, w których ciężko jest umieścić inne rośliny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]