Ogrzewanie podłogowe jest według statystyk jedną z najczęściej rozważanych form ogrzewania mieszkania. To marzenie o dotykaniu bosą stopą ciepłej podłogi (nie tylko z rana!) skutecznie nas elektryzuje i sprawia, że coraz chętniej myślimy o wdrożeniu tego rozwiązania we własnym domu. Czy warto? Jakie są korzyści, a jakie minusy takiej instalacji? Sprawdzamy!

Ogrzewanie podłogowe w zaletach

Punkt numer jeden to ciepła podłoga! Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż możliwość chodzenia po domu bez kapci i bez skarpetek, czując pod nogami przyjemne grzanie. To właśnie ta zaleta sprawia, że instalacja doskonale sprawdza się zarówno w domach singli, jak i rodzin z małymi dziećmi. Wrażliwe stopy nawet podczas codziennych zabaw na podłodze mają ciepło i to jest atut numer jeden.

Dalej: skuteczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynku (instalacje tworzone są coraz częściej na bazie nowoczesnych, energooszczędnych technologii, co pozwala wybitnie zmniejszyć rachunki domowe). Wysoki komfort cieplny takiego systemu umożliwia zmniejszenie temperatury nawet do 2 stopni bez straty poczucia tego ciepła właśnie dlatego, że bije ono od podłogi, ku górze.

  • Lepsza wilgotność powietrza (nie jest ono tak wysuszone jak w przypadku tradycyjnych grzejników)
  • Dobry dla ciała rozkład temperatur (chłodniej w okolicy tułowia, cieplej przy stopach)
  • Świetne rozwiązanie dla alergików, którzy nie muszą już męczyć się z kurzem, jaki zwykle osiada się wokół i na grzejnikach klasycznych, generując do powietrza uczulające pyłki.
  • Ograniczenie zużycia tzw. czynnika grzewczego (przy ogrzewaniu podłogowym ma on poziom 45 stopni, podczas gdy w innych źródłach zwykle nawet powyżej sześćdziesięciu).

Minusy tego rodzaju systemu

  • Dłuższy czas ogrzewania pomieszczenia – podłoga nagrzewa się powoli, więc przyda się chwila cierpliwości
  • Ewentualne awarie będą wymagać skucia części podłogi, by móc je naprawić
  • Wyższy w porównaniu do zwykłych grzejników koszt montażu: zwykle trzeba się liczyć z kwotą około trzydzieści procent większą
  • Niemożliwość założenia wtedy, gdy posadzka jest już gotowa. Ogrzewanie tego typu planujemy przed położeniem podłogi, inaczej trzeba ją będzie zrywać i podkuwać
  • Na parkiecie pod którym znajduje się ogrzewanie rurkowe nie ułożymy puszystego dywanu (mija się to z sensem ogrzewania i zaburza jego przepływ)

Ważne: podłogowego systemu grzewczego nie da się umieścić na każdym typie podłogi. Jeśli planujemy jego wprowadzenie w domu to posadzka będzie mogła być kamienna, ceramiczna (płyty) lub wykonana ze specjalnych paneli przystosowanych do umieszczenia pod nimi rurek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]