Pęknięcia na parapecie, rysy, uszkodzenia i ogólny wygląd tak zły, że nie da się już na to patrzeć? Jest rozwiązanie, które pozwoli ci odnowić parapet i to bez konieczności wymieniania go na nowy! Okleina na parapet to opcja zdecydowanie tańsza i możliwa do samodzielnego wykonania. W ostatnich latach ten prosty patent cieszy się coraz większą popularnością.

Jak działa okleina na parapet?

Dokładnie tak samo jak standardowe okleiny meblowe. Odpowiednio dobrany model, kolor, cena o niebo niższa niż przy zakupie nowego parapetu i kilka godzin dla niewprawnej ręki na montaż. Gra zdecydowanie jest warta świeczki! Okleina założona wg instrukcji producenta szybko ukryje wszelkie niedoskonałości starego parapetu, sprawiając, że w krótkim czasie zyska on zupełnie nowy wygląd. Ba! Współczesne wersje takich oklein mogą do złudzenia przypominać prawdziwe drewno, więc na pierwszy rzut oka nawet znawcom trudno jest odkryć, czy to oryginał, czy tylko nałożona z wierzchu powłoka.

Montaż okleiny krok po kroku

  • Powierzchnię parapetu dokładnie oczyszczamy i odtłuszczamy, pamiętając o tym, żeby w miarę możliwości wyrównać wszystkie ubytki. Chodzi tu szczególnie o pęknięcia czy widoczne dziury – przed nałożeniem okleiny muszą one zniknąć tak, by później jej powierzchnia była idealnie gładka.
  • Kupujemy okleinę o szerokości parapetu – nawet wymiary nietypowe można dziś dostać w sklepach budowlanych czy poprzez zamówienie online bez większego problemu.
  • Okleinę nanosimy w dwie osoby, tak, by jej fragmenty nie wywinęły się czy nie zrolowały w czasie nakładania.
  • Po położeniu dokładnie wyrównujemy, żeby uniknąć pojawienia się wypukłości, „bąbelków” na okleinie czy przetarć. Najlepiej rozprasować całą okleinę przy użyciu suchej ściereczki, dokładnie dociskając ją w zagłębieniach.
  • Koniecznie należy przeczytać instrukcję nakładania okleiny, ponieważ producenci wytwarzają dziś różne ich rodzaje i mogą mieć one specyficzne wymagania podczas naklejania

Ciekawostka: precyzyjnie nałożona na parapet okleina powinna bez problemu służyć przynajmniej kilka lat, zachowując doskonały wygląd i przyczepność. Im lepszą jakościową okleinę kupimy, tym dłużej będziemy się cieszyć jej efektem.

Osobno, poza okleinami dobrym rozwiązaniem może być montaż nakładki na parapet (może wymagać precyzyjnego docięcia, dlatego nie jest aż tak popularny jak okleina i najczęściej wykorzystuje się tę opcję na parapetach z betonu czy lastryko) czy po prostu pomalowanie parapetu farbą. Ostatnia opcja wymaga dużej uwagi i doboru właściwej farby, w przeciwnym razie pokryty nią parapet może sprawiać wrażenie „sztucznego” i przebijającego.