Budynek lwowskiej opery uznawany jest za arcydzieło sztuki światowej. Jest to także najbardziej znany i reprezentacyjny gmach we Lwowie, który każdego roku zwiedza ogromna ilość turystów. Co warto wiedzieć o Opera Lwów.

Opera Lwów — historia

Opera lwowska powstała w 1900 roku, a budynek zaprojektował Zygmunt Gorgolewski. Atrakcja Lwowa pochłonęła półtora miliona koron. Poszczególne elementy wyposażenia opery zostały wykonane na Zachodzie Europy, a co ciekawe – platformę sceniczną wykonała firma z Sanoka.

Na fasadzie budynku znajdują się rzeźby muz – po lewej muza komedii, a po prawej muza dramatu, oraz wykonane z brązu rzeźby geniuszy. Są to mi.in. Geniusz Sławy z gałęzią palmową, Geniusz Tragedii z maską i sztyletem oraz Geniusz Muzyki z lirą.

Pierwszą sztuką, jaką odegrano na scenie Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej (pełna nazwa Opery Lwowskiej), była „Baśń Nocy Świętojańskiej” Jana Kasprowicza. Następnie widownia miała okazję podziwiać operę specjalnie napisaną na to wydarzenie – „Janek” autorstwa Władysława Żeleńskiego, a na sam koniec wystawiono komedię Fredry „Odludki”.

Zaproszenia na to wydarzenie otrzymały najwybitniejsze osobistości ówczesnych czasów, m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski oraz Henryk Siemiradzki.

Opera Lwów — zwiedzanie. Jak się ubrać, co ze sobą zabrać, gdzie kupić bilety?

We lwowskie operze nie obowiązuje strój specjalny, nie ma przymusu zakładania smokingu, czy też garnituru, przy czym trzeba liczyć się z tym, że spotkamy w tym miejscu także ludzi elegancko ubranych. Na pewno trzeba skorzystać z szatni, chyba że mamy miejsce w loży. Można zabrać ze sobą przekąski. Dobrym pomysłem będzie również zabranie lornetki.

W podziemiach opery znajduje się restauracja sieci !FEST Lewy Brzeg, gdzie można nie tylko napić się dobrej kawy, ale także zobaczyć pozostałości dawnej rzeki Pełtwi, która dawniej biegła w tym miejscu. Budynek opery doprowadził do zasklepienia jej koryta. Nieco dalej od opery, za budynkiem po prawej stronie znajduje się miejsce, gdzie warto udać się na lwowskie specjały – gotowane raki oraz czeburieki.

Bilety do lwowskiej opery można kupić w kasach stacjonarnych w budynku opery lub przez internet za pośrednictwem strony kontramarka.ua. Na tej stronie można także sprawdzić aktualny repertuar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]