Popularność orbitreków, jako praktycznego i zarazem wielowymiarowego sprzętu do ćwiczeń w domu i na siłowni, rośnie w Polsce z roku na rok. Do dyspozycji użytkowników są różne rodzaje takiej treningowej maszyny: od mechanicznej, przez magnetyczną, aż po elektromagnetyczną. Jaki cechami wyróżniają się te oparte ma mechanizmie magnetycznym i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy!

Orbitrek magnetyczny – zasada działania

Sprzęt tego typu jest nowoczesną wersją orbitreka, w których zwykły mechanizm mechaniczny, zastąpiono magnetycznym. Ta zmiana okazała się dla sprzętu rewolucyjna i wpłynęła wprost na mniejszą jego zużywalność, pozwalając w efekcie ćwiczyć na w pełni sprawnym orbitreku o lata dłużej, niż na jego poprzedniku. Zasada działania bazuje na oporze generowanym przez magnes, który w sprytny sposób spowolnia koło zamachowe, sprawiają, że w czasie treningu w każdy ruch wkładamy większą siłę. Jednocześnie na ma tu klasycznego tarcia, co wydłuża wytrzymałość sprzętu i wybitnie wyciąga czas jego działania. To właśnie w tym modelu zarówno magnes, jak i koło zamachowe po prostu się nie zużywają. Jedyne, co w takim sprzęcie może się z czasem zużyć to mechanizm wprawiający w ruch sam magnes.

Zalety orbitreka magnetycznego:

  • Dużo mniejsza awaryjność w porównaniu do modelu, który go poprzedzał
  • Cicha praca spowodowana lepszym projektem mechanizmu i działaniem magnesu
  • Wygodna opcja regulowania obciążenia treningowego i to bez konieczności przerywania treningu, co dla sportowców ćwiczących konkretny czas lub ilość powtórzeń bez pauzy, ma ogromne znaczenie
  • Możliwość regulowania obciążenia zarówno ręcznie (w prostszych modelach tej wersji), jak i automatycznie, na co pozwalają orbitreki z wbudowanymi programami treningowymi. Te bardziej zaawansowane warto wykorzystać jeśli trening ma być profesjonalny, ale nie od czasu do czasu na zasadzie domowego, okazjonalnego poćwiczenia.
  • Różne poziomy oporu – w zależności od modelu od kilku do nawet dwudziestu czterech

Wybierając dla siebie orbitrek z mechanizmem magnetycznym warto zwrócić uwagę na to czy posiada napęd przednio, najbardziej odpowiedni dla początkujących i średniozaawansowanych oraz czy ma odpowiednio mały rozstaw platform w zestawieniu z długim krokiem. Cechy te sprawią, że z powodzeniem będzie mogła na nim ćwiczyć zarówno osoba wysoka, jak i niska, wysportowana, jak i np. po przejściu niedawnej kontuzji.

Ćwiczenia na orbitreku łączą ze sobą trening siłowy i trening cardio. Wzmacniają nogi, pośladki, brzuch, ale i ramiona, a do tego skutecznie poprawiają pracę układu krążenia, kondycje i wydolność.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]