Domy oparte na konstrukcji kopułowej przywędrowały do Europy z Japonii i bardzo szybko się tutaj rozgościły. Dziś stanowią jeden z popularnych i nowoczesnych kierunków budowy zarówno na zachodzie Europy, jak i w samej Polsce. Ich główną zaletą jest projekt oparty na zrównoważonym rozwoju, który umożliwia duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy!
Domy kopułowe – konstrukcja i projekty
Głównym wyróżnikiem tego rodzaju domów jest ich elipsoidalny kształt. Typ pierwszy to nowoczesna architektura określana mianem geodezyjnej: prosta konstrukcja odwzorowująca kształt kuli, ale (to ważne!) nieidealnie zaokrąglona. Są to różnego typu wielościany, które całościowo nawiązują do kuli, ale w stu procentach nią nie są. Drugi typ projektu to tzw. domy monolityczne czyli bardzo zbliżone do igloo. To właśnie te mają idealną, półokrągłą formę, opływową elewację i cechują się klasyczną gładkością. Bardzo często kojarzą się ze starodawnymi lepiankami, dlatego to projekty geodezyjne są dzisiaj znacznie chętnie wybierane i jako plan na własny dom, i obiekt rekreacyjny.
Ceny: w zależności od ilości poziomów, typu i skomplikowania szkielet takiego domu może kosztować od około 20 do nawet 50 tys. zł.
Jakie zalety mają domy kopułowe?
- Wysoka energooszczędność i wydajność energetyczna. Wg statystyk mieszkanie w nim przez 5 lat to oszczędność na prądzie sięgająca nawet 10 000 zł.
- Wolne nagrzewanie się stanowi ogromną korzyść latem – w środku panuje w nich przyjemny chłód
- Łatwo zakłada się na nich panele słoneczne
- Nietypowy, przyciągający uwagę wygląd
- Unikatowy charakter
- Możliwość budowy modułowej tak, by w przyszłości do już istniejącego domu móc dobudować kolejny jego fragment. Prostota powiększania obiektu.
Czy są jakieś wady? Tak. Nie w każdej miejscowości będzie można taki dom postawić ze względu właśnie na jego oryginalną formę. Bardzo często lokalne plany zagospodarowania przestrzennego wykluczą taką możliwość przez brak np. konkretnego typu spadku dachu czy kąta jego nachylenia. Tym samym, przed podjęciem decyzji już o samym zakupie projektu, warto udać się do urzędu gminy i upewnić się co do tego, co dany plan zakłada. Urzędnicy mogą się zgodzić na odstępstwa, ale wcale nie muszą, dlatego wydatki na taki projekt, zanim upewnimy się, czy w ogóle będzie można go zrealizować nie są najlepszym rozwiązaniem.
Minusem dla osób ceniących sobie prywatność może być również to, że domy kopułowe wybitnie ściągają spojrzenia, więc trzeba się tu liczyć z faktem ich chętnego i zapewne częstego podziwiania przez przechodniów.