W ostatnich latach meble wykonane z palet coraz śmielej wkraczają do naszych domów. To już nie tylko ogrodowe wersje na taras, fotele, szerokie i wygodne krzesła, ale i propozycje, które swobodnie można wykorzystać w mieszkaniu. Czołówka popularności: łóżka z palet!
Jak sprawdza się w sypialni łóżko z palet?
Przede wszystkim jest ona ciekawą alternatywą dla tradycyjnych łóżek i różni się od nich nie tylko stylistyką, ale również ceną. Gotowe łóżka wykonane z palet można kupić w wielu sklepach już od ok trzystu do nawet tysiąca złotych. Cena jest atrakcyjna, a sam wygląd robi wrażenie: może być kompletnie surowy, jasny, z efektem postarzenia drewna lub w kolorach dowolnie wybranych brązów. Mało tego, paletowe łóżka można swobodnie przemalować używając dowolnych farb i impregnatów do drewna, uzyskując kapitalny efekt końcowy.
Różne pomysły na takie łóżka:
- Minimalistyczne – dwie lub trzy połączone ze sobą palety + materac i gotowe! Tak prosty w swoim wykonaniu mebel aż kusi do tego, żeby zrobić go samodzielnie. Wystarczą palety (tanie, a nawet darmowe – jeśli pozostawimy je w domu np. po dostawie innych mebli), śruby, wkrętarka, kilka płaskowników do stabilnego złączenia poszczególnych palet i już. Koszty minimalne, efekt maksymalny!
- Rozbudowane o oparcie – w tej wersji do łóżka minimalistyczne dorabia się z połówki palety bardzo praktyczny zagłówek. Można go pozostawić na meblu w formie bez dodatków, albo obić panelami dekoracyjnymi, dla uzyskania miękkości do opierania pleców.
- Wzbogacone o szuflado-skrzynie na pościel. W tej opcji zamiast dwóch/trzech palet układanych na podłodze na płasko, robimy dwa rzędy na sobie, jeden na drugim. Dolny odpowiednio oporządzamy (odpiłowanie środkowych desek i przełożenie ich na podstawę mebla), uzyskując w ten sposób skrzynię na pościel. W przypadku chęci zrobienia szuflad – wystarczy dokupić odpowiednie prowadnice, ale tu wykończenie samodzielne może być ciut bardziej skomplikowane.
- Z barierkami zabezpieczającymi – w przypadku łóżka paletowego robionego dla dzieci. Atuty: duża pojemność łóżka, niskie zejście na podłogę, a przy dobrze oheblowanych i zabezpieczonych barierkach mamy dodatkową pewność, że dziecko się z mebla przypadkiem nie wyślizgnie.
Wielu pomysłowych twórców takich mebli decyduje się też na dorobienie do nich półeczek bocznych, które zastępują standardowe nocne szafki, oraz dodatkowym elementów np. do przymocowania na oparciu lampki nocnej. Cenowo całość wychodzi bardzo atrakcyjnie, a że łóżka tego typu są modne, to nie ma tu wrażenia oszczędzania na meblu, wręcz przeciwnie: jest to swojego rodzaju sygnał poszukiwania oryginalności.