Jak wybrać i zamontować pod prysznicem półki bez konieczności posługiwania się wiertarką? Czy dostępne dziś w sklepach półki pod prysznic bez wiercenia rzeczywiście dobrze sprawdzają się w łazience i warto na nie postawić? Sprawdzamy!

Półki pod prysznic bez wiercenia – zalety

Najważniejszą zaletą półek tego typu jest sam fakt prostoty ich montażu. W zależności od rodzaju półki, można je przyczepić wewnątrz kabiny prysznicowej na specjalną warstwę kleju (w pakiecie z produktem!) lub przy pomocy wieszaka. Półki z wieszakami mocuje się wprost na ściance kabiny, o ile oczywiście nie sięga ona aż do samego sufitu i nie jest z nim połączona, albo na uchwycie do prysznicowej deszczownicy. Można tu również śmiało wykorzystać samoprzylepne uchwyty, o które później zaczepi się półkę.

Osobnym rodzajem półki bez wiercenia są teleskopowe stojaki łazienkowe. Umieszcza się je w narożniku kabiny, a dzięki specjalnemu obciążeniu ich podstawy – w ogóle nie wymagają one przymocowywania do ściany. Minus: zajmują dużo miejsca, więc nie nadadzą się zupełnie do małych kabin łazienkowych, za to w dużych sprawdzą się idealnie!

Jak przylepiać półki samoprzylepne?

Każdorazowo przed montażem należy bardzo porządnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię płytki, na której będzie mocowana półka. Nawet jeśli wydaje nam się, że płytka jest czysta – koniecznie trzeba ją wyszorować, najlepiej odrobiną mieszanki wody z octem. Całość spłukać, wytrzeć do sucha i dopiero wtedy przyklejać półeczki.

Półka wisząca – bez kleju to opcja idealna dla osób, które nie ufają samoprzylepnym warstwom klejącym i nie chciałyby, żeby wskutek słabego mocowania, półka odpadła od ściany w czasie kąpieli. Minusem wiszącego rozwiązania jest oczywiście to, że półkę trzeba na czymś zawiesić. Najstabilniejsza będzie ścianka kabinowa, ale do dyspozycji jest też uchwyt od prysznica czy nawet sam kran zamontowany w ścianie. Można oczywiście pokusić się o kupno samoprzylepnych uchwytów, ale w tym przypadku również dobrze postawić na całe, samoprzylepne półki.

Warto pamiętać: w przypadku półek mocowanych na warstwę samoprzylepną zbyt duże obciążenie poszczególnych półeczek może doprowadzić do oderwania się konstrukcji od ściany, dlatego w tym przypadku lepiej postawić na kilka osobnych półek (każda przyklejana do płytek) niż na jedną masywną konstrukcję z wieloma punktami przyczepu. Dodatkowo warto zerknąć na instrukcję użytkowania wybranej półeczki i ściśle trzymać się tego, jak mocno można ją obciążyć. Jest znacząca różnica między szamponem 250 ml a płynem do bąbelków o pojemności trzech litrów!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]