Jak osłonić framugę w drzwiach kotarą, która skutecznie oddzieli jedno pomieszczenie od drugiego i jednocześnie oszczędzi nam miejsca na montaż drzwi? Jak się okazuje pomysłów na takie rozwiązanie jest mnóstwo: od zupełnie delikatnych, przez pół-prześwitujące, aż po całkowicie kryte, skutecznie zasłaniające drzwi i odgradzające oba pomieszczenia.

Jakie kotary na drzwi?

Wśród dostępnych w sklepach modeli znajdziemy m.in.

  • Dekoracyjne kotary na drzwi z motywami typu „gotowiec” (tańsze) lub naszywanymi na indywidualne zamówienie (droższe). Tu, w zależności od tego, jakie pomieszczenia znajdują się przed i za drzwiami może dosłownie poszaleć z wyobraźnią. Popularne są wykonane z tkanin kotary np. z motywami super bohaterów z jednej strony i jednolitym kolorem z drugiej (pokój dziecka vs pokój rodziców), wersje z motywami z koncertów znanych zespołów (pokój nastolatka) czy modele w stylu klasyczna kratka/pasy/kropki (salon vs sypialnia). Najbardziej uniwersalne są jednak warianty dwukolorowe, które po prostu pasują do wszystkiego.
  • Firany koralikowe, określane też mianem makaronów – najczęściej wykonane z delikatnych sznureczków ozdobionych np. koralikami, cekinami, gwiazdkami czy serduszkami. Są subtelne, bardzo często białe i świetnie nadadzą się na drzwi w mieszkania aranżowanych na nutę romantyczną, elegancką.
  • Kotary wpisujące się w trendy ekologiczne i maksymalnie nawiązujące do przyrody. Wyprodukowane z bambusa lub tkanin barwionych na kolory beżowe, brązy, zieleń. Dodatkowo można tu znaleźć opcje z nadrukowanymi motywami lasu, drzew, czy słońca. Idealnie wpiszą się w styl skandynawski, ale i rustykalny.
  • Ultranowoczesne kotary do przestrzeni wielkomiejskich – tu nutą przewodnią jest barwa metalu, stali oraz wykończenia w wersji matowej.

Na czym zawiesić kotarę?

Najczęściej można do tego wykorzystać zwykłe haczyki mocowane w ścianie lub futrynie, ale chociaż jest to bardzo proste rozwiązanie, nie zawsze wygląda estetycznie. Fachowcy podpowiedzą tu specjalny typ karniszy montowanych wprost do framugi drzwiowej lub instalowanych na niej rozporowo. Co ważne, ten montaż wymaga umiejętności, dlatego lepiej scedować go na barki kogoś, kto się na tym zna, tak, żeby po kilku dniach używania kotary zwyczajnie się ona nie zsunęła.

Niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie kotary na bazie różnego rodzaju tkanin i naturalnie, przy odrobinie wyczucia stylu i umiejętnościach technicznych (montaż) jest to bardzo dobry pomysł, który zminimalizuje ewentualne wydatki na zasłonę kupowaną w sklepie.