Osłony na grzejniki to prosty sposób na ukrycie przedniej części kaloryfera. Dzięki temu pomieszczenie staje się wizualnie przyjemniejsze i dopasowane do gustu właściciela. Jaką osłonę na kaloryfer wybrać?

Nowoczesne osłony na grzejniki

Nowoczesne osłony na kaloryfery to dobra inwestycja, ponieważ pasują do każdego wnętrza. Do wyboru mamy maskownice ze szkła hartowanego lub akrylowego tzw. pleksi, a także drewno oraz płyty MDF. Są one eleganckie, lekkie i występują w wielu kolorach.

Szklane osłony doskonale spiszą się we wnętrzach glamour, drewno w postaci sklejki zabarwionej na nieco ciemniejszy odcień brązu dobrze sprawdzi się w stylach vintage, a matowe, wolnostojące obudowy spełnią swoją funkcję w stylu skandynawskim, gdzie nie będą przyciągać wzroku. W pokojach dziecięcych warto postawić na osłonę drewnianą, której otwory mogą przybrać rozmaite fantazyjne kształty. Pomalowane na wyrazisty kolor, staną się nie tylko ozdobą wnętrza, ale także pomogą w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni.

Osłony na grzejniki — rodzaje

Osłony można podzielić także na wolnostojące i wiszące. Te pierwsze składają się z półek, ścianek bocznych i panelu maskującego. Te drugie – wiszące, mogą być mocowane na kaloryferze lub zwyczajnie zawieszane do ściany.

Możemy wyróżnić gotowe osłony na kaloryfer oraz ręcznie robione osłony na kaloryfer. Pierwsze z nich to bardzo proste rozwiązanie. Aby dopasować osłonę do kaloryfera, wystarczy delikatnie ją przypiąć. Osłona na grzejnik na wymiar robione to coś dla majsterkowiczów. Samemu wycina się wzory i przygotowuje szczebelki oraz ramkę, a następnie maluje się osłonę na wybrany przez siebie kolor.

Osłony na kaloryfery — zalety i wady

Decydując się na maskownicę na kaloryfer, musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie zakłócić obiegu powietrza. Należy także pamiętać zaworach termostatycznych zamontowanych w niektórych grzejnikach. Jeśli za dużo ciepła zgromadzi się wewnątrz osłony, kaloryfery mogą działać nieprawidłowo poprzez samoczynne przymykanie zaworów.

Jakie są zalety osłon na kaloryfery?

  • walory estetyczne – wnetrze z oryginalną maskownicą zdecydowanie dużo lepiej się prezentuje;
  • podwójna funkcjonalność – zabudowa na kaloryfer może pełnić funkcję półki, jak i dekoracji;
  • dzięki zamontowanej osłonie unikamy możliwości oparzenie się dzieci;

Jakie są wady osłon na kaloryfery?

  • utrata wydajności grzewczej urządzenia co może stanowić przyczynę znacznego podniesienia rachunków za ogrzewanie, ale tylko wtedy kiedy maskownica została źle dobrana: ma nieprawidłową wielkość lub pozbawiona jest otworów wentylacyjnych i wykonana została z materiału, który nie jest odporny na temperaturę.