Efektownie kwitnąca ostróżka ogrodowa należy do tych roślin, które dodają ogrodom niepowtarzalnego wyglądu. Wysoka, mieniąca się intensywnymi kolorami fioletu, bieli i różu – tworzy przestrzeń ozdobną, od której ciężko oderwać spojrzenie. Jak ją uprawiać i co warto o tej bylinie wiedzieć?

Ostróżka ogrodowa w szczegółach

Ten gatunek należy do roślin jaskrowatych, osiągających nawet do dwóch metrów wysokości. Początkowo zupełnie zielony i „nagi”, nabiera z czasem niezwykłe kolorystyki, którą zawdzięcza pięknemu ukwieceniu. Kwiaty ostróżki zbierają się w gronach, na samym szczycie łodygi i mienią się wieloma odcieniami, najczęściej lazuru i fioletu. Najpiękniejszy stan osiągając w miesiącach letnich od lipca do sierpnia, sprawiając, że w upalne dni można wciąż zachwycać się ich barwami, nie martwiąc o to, że pod wpływem mocnego słońca uschną zbyt prędko.

Oryginalnie ostróżka (zwana też Wyniosłą) pochodzi z środkowej, wschodniej oraz południowej Europy, ale można ją znaleźć także w zimniejszych klimatach np. na Syberii, w Chinach, Mongolii czy Azji Środkowej. W Polsce w naturalnym środowisku spotka się ją w Tatrach, Bieszczadach i Sudetach.

Jak uprawiać w ogrodzie?

  • Wybierać stanowiska świetliste, jasne, najlepiej zlokalizowane w pobliżu sadzawek lub dekoracyjnych oczek wodnych. Dobrze, gdy są one osłonięte od nadmiernego wiatru.
  • Sadzić w odległości ok 50 cm między każdą rośliną. Ostróżki nie przepadają za ściskiem
  • Nie okrywać na zimę – z racji górskiego „genu” pochodzenia, ostróżka jest całkowicie odporna na mróz
  • Podłoże dla rośliny powinno być żyzne i przepuszczalne, ale nie wymaga ona bardzo specjalistycznej gleby. Jedyne czego warto unikać, to zbytniego zapiaszczenia ziemi. Podłoże próchniczne będzie wystarczające, również mieszane, ale nie zbyt piaszczyste
  • Optymalnie nawozić co około trzy tygodnie (płynne formy nawozów sprawdzą się lepiej niż stałe)
  • Zadbać o podpórki – średni wzrost rośliny to ok 1 metr, ale potrafi dojść nawet do dwóch, dlatego stabilizująca łodygę podpórka może się przydać. Odciąży ją i pozwoli lepiej rozwijać się kwiatom. Zamiast podpórek można również od razu wsadzić ją w pobliżu ogrodzeń, murków czy płotów, wtedy w okresie wzrostu staną się one dla niej naturalnie wybieranymi „palikami”.
  • Do podsypywania, dla piękniejszego rozwoju kwiatów można wykorzystać specjalne podsypki do jaskrowatych np. azofoskę. Zabieg można przeprowadzić przed i po kwitnieniu.

Po skończonym okresie kwitnięcia, kiedy kwiaty zaczną już opadać, przycinamy ostróżkę na wysokość 10-20 cm. To pozwoli jej w kolejnym sezonie znów wspaniale się rozwinąć.