Higiena i dezynfekcja to dwa podstawowe zagadnienia, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo. Odpowiednia higiena pozwala uniknąć wielu problemów ze zdrowiem, natomiast dezynfekcja chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Zwłaszcza w ostatnich latach mieliśmy możliwość szczególnie mocno przekonać się o ich wadze. Pojawienie się pandemii zakaźnej choroby COVID-19 nie tylko zwróciło oczy całego świata na powyższe kwestie, ale także zmusiła do szukania nowych rozwiązań w kwestii ochrony naszego zdrowia, a w szczególności walki z drobnoustrojami. Do sfery życia codziennego zostało wprowadzonych sporo rozwiązań, które wcześniej były wykorzystywane przede wszystkim w środowisku medycznym. Świetnym tego przykładem jest np. Ozonowanie mieszkań, które coraz częściej zaczyna pojawiać się w kontekście użytku domowego.

Na czym to polega?

Ozonowanie to proces polegający na dodaniu ozonu do powietrza, wody lub innych płynów. Po dodaniu wchodzi on w reakcję z materiałem organicznym znajdującym się w płynie, rozbijając go na prostsze cząsteczki. Jest wysoce reaktywnym gazem, który skutecznie niszczy wiele rodzajów cząsteczek organicznych. Ozonowanie skutecznie oczyszczana powietrze, neutralizuje bakterie, wirusy, pleśnie oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. A to wszystko całkowicie bez użycia jakichkolwiek chemikaliów.

Ozonowanie mieszkań

Ozonowanie mieszkań staje się coraz bardziej popularne. Istnieje wiele korzyści wynikających z jego zastosowania. Ozon jest gazem naturalnym, który powstaje w wyniku reakcji promieniowania ultrafioletowego słońca z tlenem zawartym w powietrzu. Ozon jest od wielu lat stosowany do zabijania bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Ozon można stosować do oczyszczania całego mieszkania lub tylko określonych obszarów, takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. Jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym i dezodorującym, a także może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie przydatne może być dla alergików, osób cierpiących na choroby płuc lub układu odpornościowego, a także posiadających małe dzieci. Trudno bowiem byłoby w inny sposób pozbyć się równie dokładnie drobnoustrojów, których czasami nawet stosunkowo mała ilość powoduje u chorych nasilenie objawów. 

Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Każda firma przedstawia indywidualny cennik ozonowania pomieszczeń, który zależy głównie od powierzchni. Im większa powierzchnia ozonowania, tym niższa cena usługi za metr kwadratowy. Ze względu na duże zróżnicowanie kosztów, większość firm wycenia usługi indywidualnie, ale zazwyczaj opiewa wokół kwoty 4-6 złotych na metr kwadratowy.