Wydzielenie w ogrodzie tzw. sektorów, które odróżniałyby od siebie część rekreacyjną, rabatkową, warzywną czy czysto użytkową, nie jest proste i można je wykonać na wiele sposobów. Jednym z najmodniejszych w ostatnich latach są tzw. palisady betonowe. Dostępne w różnych wzorach i wariacjach pozwalają oddzielić od siebie poszczególne powierzchnie, blokując jednocześnie rośnięcie w danym miejscu chwastów.

Jakie palisady betonowe są najlepsze?

Projektanci ogrodów zauważają, że wraz z pojawieniem się w Polsce palisad wylanych z betonu, ich mnogość i różnorodność kolorystyczna sprawiły, że ciężko jest dziś wybrać te, które można by określić absolutnym numerem jeden. Większość z nas różni się gustami, estetyczną wizją własnego ogrodu i podejściem do jego aranżacji, dlatego spośród wielu różnych możliwości, wybieramy po prostu te, które najbardziej pasują do naszego wyobrażenia „ogrodu idealnego”. A jest w czym wybierać!

  • Walcowe palisady ogrodowe – to słupki różnej wysokości, którym nadano bardziej naturalny, opływowy charakter, zaokrąglając ich brzegi i zarazem uciekając od klasycznej, geometrycznej formy. Można je wsadzić wokół przestrzeni oddzielającej krzewy ozdobne od trawnika, przy ścieżkach ogrodowych czy kwiatach.
  • Sześciany betonowe – przypominające kostkę brukową, ale w bardziej eleganckim wydaniu. Barwione na kolory ceglane, utrzymane w odcieniach surowego betonu, zdobione lub gładkie.
  • Krawężnikowe palisady – w wydaniu cienkim lub grubym. Idealne do otoczenia nimi podjazdów, przestrzeni przy elewacjach i ścieżkach. Wyróżniają się długością do nawet kilku metrów, co sprawia, że tworzą zwarty blok i nie ma między nimi przerw charakterystycznych np. dla kostki brukowej. Ograniczają ilość chwastów przeciskających się w wolnych przestrzeniach i wyglądają bardzo nowocześnie.
  • Pojedyncze, do tworzenia mozaiki betonowej lub sprzedawane w formie bloków, w których wolna przestrzeń jest jedynie żłobiona, co tworzy ciekawy efekt, ale i blokuje chwasty.

Poza funkcją estetyczną i praktyczną możliwością wydzielania w ogrodzie stref, palisady z betonu skutecznie też zabezpieczają dane miejsce przed osuwaniem się ziemi. Jeśli powierzchnia ogrodu jest nierówna i obfituje we wzniesienia, to umieszczenie w ich miejscu palisad sprawi, że ziemia nie zsunie się na dół, a sam wzgórek zostanie wyeksponowany i stanie się integralną ozdobą przestrzeni. Palisady umocnią niewielkie skarpy i nasypy, a przy tym pozwolą tworzyć w ogrodzie celowo wznoszone ku górze rabatki. Piękne i praktyczne!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]