Pergole aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które pragną w funkcjonalny i estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń wokół domu. To nic innego jak nowoczesne konstrukcje, na które składają się specjalnie zaprojektowane podpory w duecie z zadaszeniem. Pergole bardzo skutecznie chronią przed promieniowaniem słonecznym, jak również deszczem. Przy tym jednak pozwalają na zachowanie odpowiedniego przepływu powietrza. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje pergoli aluminiowych. Czym się charakteryzują? Sprawdźmy.

  1. Pergole aluminiowe – lamelowe i segmentowe
  2. Pergola aluminiowa – rzymska, rolowana, a może szklana?

Pergole aluminiowe – lamelowe i segmentowe

Pergole tarasowe lub ogrodowe niejedno mają imię. Jednym z rodzajów, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem prywatnych inwestorów są pergole lamelowe. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników nowoczesnej architektury. Ich minimalistyczna forma sprawia, że świetnie komponują się z modernistycznymi fasadami, ale równie dobrze wyglądają w zestawieniu z tymi klasycznymi. Nie można odmówić im efektywności termicznej, dzięki czemu możemy je zaliczyć do konstrukcji bioklimatycznych. Ponadto są bardzo stabilne i niestraszny im wiatr, dlatego odpoczynek na świeżym powietrzu wchodzi na nowy poziom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w nich oświetlenie LED – idealne do wieczornego relaksu czy podkreślenia wyjątkowego charakteru pergoli.

Teraz przechodzimy do pergoli segmentowych. Ich dużą zaletą jest to, że można je zaadaptować niemalże do każdej architektury. Dach pergoli jest niezwykle stabilny, podobnie jak cała konstrukcja. Otrzymujemy możliwość zsuwania dachu, jak również zabudowania frontu pergoli. Oprócz tego możemy liczyć na systemowe odprowadzanie wody – z wykorzystaniem zarówno rynien, jak i słupów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w nich tkaniny samoczyszczące, jak również te zaciemniające czy rozpraszające światło słoneczne lub sztuczne.

Pergola aluminiowa – rzymska, rolowana, a może szklana?

Na rynku znajdziemy również pergole aluminiowe rzymskie. Idealnie wpisują się w aranżację tarasu lub ogrodu stylizowaną na styl śródziemnomorski. Prezentują się niezwykle elegancko, a przy tym lekko. Stanowią stosunkowo budżetowe rozwiązanie i jednocześnie pozwalają na wkomponowanie zasłon o zróżnicowanym wzornictwie.

Warto także rozważyć inwestycję w pergolę rolowaną. Jest ona wyposażona w kasetę, która zabezpiecza zrolowaną tkaninę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Co ważne, można wybierać w modelach z różnych półek cenowych, dlatego każdy znajdzie ten skrojony na miarę swoich potrzeb i dostępnego budżetu. Świetnie sprawdzają na taras i w ogrodach, gdzie rządzi i dzieli nowoczesny minimalizm.

Ciekawym rozwiązaniem są również pergole szklane – modele ze szklanym dachem. To opcja całoroczna, której nie można odmówić funkcjonalności i walorów estetycznych. Z powodzeniem można w niej przechowywać np. meble ogrodowe poza sezonem. Ponadto gwarantują optymalne doświetlenie tarasu czy też przylegającego do konstrukcji pokoju dziennego – zwłaszcza w pochmurne dni. Można również liczyć na system odprowadzania wody w sekwencji dach, rynna, słupy. Co ciekawe, w ofercie niektórych producentów pergoli aluminiowych dostępne są modele z materiałem podwieszanym tuż pod szkłem. W zależności od potrzeb, możemy wykorzystać go do zasłonięcia tafli, kiedy pojawiają się na niej zabrudzenia. Z kolei szkło zabezpiecza tkaninę przed plamami.

Różnorodność wariantów pergoli aluminiowych sprawia, że każdy inwestor może postawić na opcję odpowiadającą jego potrzebom, oczekiwaniom czy zmysłowi estetycznemu. To rozwiązanie na lata, które łączy w sobie walory praktyczne i dekoracyjne.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]