Różnorodność wykorzystania palet potrafi dziś zaskoczyć! To już nie tylko stabilna podstawa pod przewożone, wielkogabarytowe towary, ale i cenny produkt do aranżacji ogrodowych stref relaksacyjnych, opracowania domowych mebli, foteli, łóżek oraz… stawiania płotów! W poszukiwaniu taniego, niebanalnego i szybkiego do postawienia ogrodzenia, palety mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak wyglądają płoty z palet?

Najprostsza wersja takiego ogrodzenia to po prostu postawione przy sobie ciągiem palety, które montuje się stabilnie do podłoża, łącząc każdą pojedynczą sztukę z kolejną. Co ciekawe, poszczególne palety wcale nie muszą być identyczne, a wykonany z nich płot i tak będzie wyglądał świetnie!

Pomysły na płoty z palet są jednak znacznie szersze niż tylko w/w podstawa. Na zdjęciach sprytnych majsterkowiczów, producentów płotów i mebli, ale i projektantów, którzy wciąż poszukują nowych inspiracji, możemy znaleźć m.in.

  • Pełne ogrodzenia paletowe – klasyczna forma wspomniana wyżej
  • Półpełne płoty – w których zwyczajnie wybija się z palet jedną deskę tak, by w środku powstała większa, pusta przestrzeń. Miejsce to bywa wykorzystywane np. do podwieszenia na płocie ozdobnych doniczek z ziołami, pnącymi truskawkami czy bluszczem.
  • Ogrodzenia kombinowane – tu część stanowią palety, część deski, a część jest mieszanką innych materiałów np. betonu czy stali. Przy tworzeniu takiego połączenia trzeba jednak bardzo uważać, żeby zamiast oryginalnej formy płotu nie uzyskać wizualnego koszmarka, na który ciężko będzie patrzeć z uznaniem

Zalety, jakimi wyróżniają się płoty oparte na paletach? Przede wszystkim cena: to jedna z absolutnie najtańszych form grodzenia domu, a zaradna osoba zamiast kupować palety jest w stanie zdobyć je za darmo, naprawić pewne uszkodzenia (przydadzą się śruby i wkręty) i tym sposobem zyskać bezpłatny materiał do zbudowania płotu. Kolejną zaletą jest niepowtarzalny i ciekawy wygląd gotowego ogrodzenia: palety można zaimpregnować odpowiednio kolorowym środkiem, który nie tylko zabezpieczy je przed kornikami czy wilgocią, ale i nada całości designerskiego wyglądu.

Warto pamiętać, że poza w/w korzyściami płoty paletowe niosą też za sobą pewne wyzwania. Po pierwsze wymagają bardzo mocnego, stabilnego montażu w ziemi tak, by pod wpływem wiatru całość się nie przewróciła. Po drugie, konieczne jest ich sezonowe impregnowania (co rok, dwa) i wreszcie po trzecie: do ich postawienia trzeba zaangażować sporo własnego czasu. Na szczęście efekt końcowy na pewno wynagrodzi trudy!